1 listopada na Cmentarzu Wojennym w Loreto

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci…

W. Szymborska

Polski Cmentarz Wojenny w Loreto – jedna spośród czterech polskich nekropolii usytuowanych na ziemi włoskiej. Znajduje się tu 1112 grobów polskich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego z okresu II wojny światowej. Budowę cmentarza nadzorował inż. Roman Wajda. Cmentarz powstał w 1946 roku.

Dziś w tym wyjatkowym miejscu organizatorki Spotkań Polonijnych uczęstniczyły w mszy św, celebrowanej przez księdza Prałata Pawła Ptasznika, który jest wysokim urzędnikiem Kurii Rzymskiej. Kierownikiem Sekcji Polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu, bliskim współpracownikiem Jana Pawła II i Benedykta XVI. Od 2007 rektorem kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzymie i duszpasterzem polskiej emigracji w tym mieście.

Ksiądz Prałat Paweł Ptasznik podczas mszy powiedział: Pokój z Wami i patrząc na twarze zebranych osób, które pojawiły się tam, by uczcić pamięć poległych żołnierzy walczących za Naszą i Waszą wolność widać było wzruszenie, gdyż dotarło do nas, że w tym miejscu te słowa, które zwykle słyszymy na każdej mszy św. tutaj nabierają innego znaczenia, bardziej wzniosłego, wyjątkowego wręcz jakby z innego wymiaru.

Na uroczystości obecna była również vice konsul RP w Rzymie – Agnieszka Paciorek, która podziękowała wszystkim w imieniu swoim oraz Pani Ambasador Anny Marii Anders i Pani Konsul Agaty Ibek Wojtasik za przybycie i pamięć.

Uroczystości odbyły się w pięknej zadumie i wspomnieniach o tych których już nie ma. Wszyscy obecni zostali obdarowani książką s. Marii Teresy nazaretanki Stanisławy Jasionowicz PAMIĘTAM….I NIE PAMIĘTAM wybór wspomnień 1940 – 1950.

Był też czas na rozmowy z Księdzem Prałatem Pawłem Ptasznikiem który zaprosił do współpracy oraz z Panią wicekonsul Agnieszką Paciorek jak również z konsulem honorowym w Ankonie Panią Dott.ssą Cristiną Gorajski.

Nie zabrakło przyjemnych spotkań i rozmów z rodakami w szczególności z Bogumiłą Pozorską.

Relacja z Loreto oraz zdjęcia: Bożena Krasoń
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 78 = 79