Spotkania Polonijne online: Wojtek Gawenda z kabaretu Pod Bańką

Organizatorki Spotkań Polonijnych zapraszają na spotkanie online z Wojtkiem Gawendą, które odbędzie się w niedzielę 21.11. godz.17.00.

Kabaret „Pod Bańką” jako jedyny polski kabaret wystąpił na oficjalnym Koncercie Galowym podczas Igrzysk Olimpijskich, a konkretnie podczas Zimowej Olimpiady w Vancouver w 2010 r.

Kabaret „Pod Bańką” to zespół działający już od 28 lat w Toronto, w skład którego wchodzą aktorzy, muzycy ,autorzy tekstów, kompozytorzy. Na stałe wrósł w pejzaż artystyczny Toronto przyciągając na każde przedstawienie ponad 600 widzów, którzy z własnej i nieprzymuszonej woli płacą za bilety, a na przedstawienia premierowe, których w ciągu tych 28 lat było ponad 85 bilety wyprzedane są zwykle na miesiąc wcześniej. Kabaret „Pod Bańką” nie tylko występuje w Toronto ale również w innych miastach Kanady jak Vancouver, Montreal, Calgary, Ottawa, London, Thunder Bay i Winnipeg, Stanów Zjednoczonych jak Nowy Jork, Chicago, Seattle, Portland, Clearwater, Miami, Sarasota oraz jako pierwszy kabaret działający po tej stronie Atlantyku koncertuje w Polsce.

Od 20 lat , w styczniu każdego roku Kabaret „Pod Bańką” organizuje Polonijny Kabareton, na który zaprasza grupy kabaretowe z innych ośrodków polonijnych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych oraz gości z Polski. Kabaret „Pod Bańką” charakteryzuje elegancja, świetny dowcip, własne aktualne teksty i muzyka oraz różnorodność form scenicznych: od przedstawień kabaretowo-kostiumowych jak „Biesiada z ogniem i Mieciem”, „Biesiada u sąsiada a żona na Kubie”, kabaretowo-rewiowych jak oparta na piosenkach z lat 20-tych,30-tychz własnym oryginalnym scenariuszem „Rewia odwołana” do tematycznych spektakli kabaretowych jak: „Z przymrużeniem ucha”, „Pójdźmy wszyscy do psychiatry”, „Panowie zdrada-jesteśmy w ciupie”, „Kto nam UFO?” , „ Co nam wszystkim ciąży czyli czekając na rozwiązanie…”, „Very,very,very… późne polka show….” , „Koniec świat czyli ten sie smieje kto sie smieje ostatni”, „Pal to licho czyli świat na ostrym skręcie”Przebojem okazały się wielkie widowiska kabaretowo-musicalowe nawiązujące tematyką do peerelowskiej rzeczywistości „Biesiada w PRL-u” i „Party w PRL-u” , które obejrzało ponad 10 tysiecy widzów.VAT:- Nagroda Dziennikarzy na Przeglądzie Aktorskich Spektakli Kabaretowych „Przewałka 2000” w Szczawnie Zdroju ( w jury m.in. Zenon Laskowik i Jerzy Gruza )- Występy w Warszawskim Teatrze „Kwadrat” ( nadkomplet publiczności, bilety wyprzedane miesiąc wcześniej) oraz na V Warszawskim Kabaretonie w Sali Kongresowej oraz w kultowej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami- Występy w programach Telewizji Polskiej m.in. w Kabaretowym Klubie Dwójki. Udział w Koncercie Galowym na Przegłądzie Kabaretów „PAKA 2000” w Krakowie (koncert rejestrowany przez TV-Program 2 )- Wspólne występy z Krystyną Sienkiewicz, Dorotą Stalińską, Barabrą Wrzesińską, Emilią Krakowską, Agnieszką Fatygą, Arturem Andrusem, Marianem Opanią, Wiktorem Zborowskim, Jackiem Fedorowiczem, Stefanem Friedmannem, Romanem Kłosowskim, Maciejem Damięckim, Ireneuszem Krosnym, Tadeuszem Drozdą,Janem Pietrzakiem,Krzysztofem Piaseckim, Krzysztofem Tyńcem, Andrzejem Grabowskim. Grzegorzem Halamą, Markiem Majewskim, Pawłem Dłużewskim, Stanem Tutajem,Genowefą Pigwą, z kabaretami „OT.TO” , ”Rak”, „Koń Polski”, „Klika”, „Afisz”

O kabarecie „Pod Bańką” powiedzieli: Zenon Laskowik – To obecnie najbardziej aktualny kabaret. No możez wyjątkiem naszego Sejmu. ( „Przewałka 2000” )

Dorota Stalińska – Świetni,profesjonalni,kochani! Szkoda, że nie ma ich na codzień w Polsce. Występowałabym tylko z nimi spokojna o aktualne teksty na wysokim poziomie.

Jacek Fedorowicz- Sztuka kabaretowa to bardzo trudna profesja opanowana jednak bardzo dobrze przez kabaret „Pod Bańką”.

Marian Opania-Z okazji Waszego X-lecia życzę Wam co najmniej zdublowania jubileuszowej liczby w tak znakomitej formie artystycznej jak do tej pory. Do zobaczenia na scenie w Warszawie lub w Toronto.

Emilia Krakowska -To jest kabaret do zjedzenia. Pracuję wiele lat na estradzie i szczerze powiem, że jest to ewenement. Rzadko się zdarza oglądać taki ansambl twórczy – piszący, grający. Przypomina mi to występy tych najlepszych ze świata kabaretu. To jest eleganckie, profesjonalne, reprezentuje świetny poziom. To nie kurtuazja gościa ale prawdziwe słowa uznania i podziwu Jerzy Gruza – Bardzo dobra i oryginalna muzyka. Niezwykle interesujące połączenie słowiańskiej duszy i amerykańskiego musicalu.Jestem zafascynawany. ( „Przewałka 2000” )

Krystyna Sienkiewicz – Jesteście fantastyczni, komunikatywni, inteligentni, zabawni i niestetymłodsi. Występując z Wami czułam się „pod bańką”, bo kabaret Wasz uderza do głowy i troszeczkę niżej – w serca.

Stefan Friedmann – O kabarecie „Pod Bańką” mogę wyrazić się dobrze. Gdyby mnie zapraszali częściej na swoje programy wyrażał bym się jeszcze lepiej. Trudno, rozumiem nie mam dwunastu lat żeby płacić za pół biletu do Toronto. Ale zapiszę się na studia wieczorowe. Studenci mają zniżkę. Więc nie zdziwcie się kiedy mnie zobaczycie na swojej kolejnej premierze! Wasz kibic Stefan Friedmann.

Agnieszka Fatyga – To co myślę o nich mogę ująć w jednym zdaniu: „ Hemar w Londynie – „Bańka” w Toronto”. Nic dodać nic ująć.

Krzysztof Piasecki – ..Jeśli chodzi o kabaret „Pod Bańką” to mogę powiedzieć, że nie odbiegają swoim poziomem od kabaretów krajowych. A wiele z nich przewyższają.. Teksty mają inteligentne, a wykonanie jest profesjonalne. Widać, że się przykładają i że przyłożyć się umieją. Nie widziałem dużo ale to co widziałem pozwala mi napisać to co powyżej. Jestem w branży tyle lat, że umiem rozpoznać nawet na malutkim fragmencie programu co kto jest wart. A oni warci są!

Link do wydarzenia: Spotkania Polonijne.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 1