Muzeum Emigracji w Gdyni powołało pierwszy w Polsce społeczny zespół ds. dostępności

3 grudnia w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami Muzeum Emigracji w Gdyni ogłosiło kolejną inicjatywę zmierzającą do zwiększenia dostępności w instytucji. Powołany został działający społecznie zespół do spraw dostępności. W jego skład wchodzą przedstawiciele środowisk działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Zadaniem zespołu będzie między innymi weryfikowanie, konsultowanie i pomoc w wyznaczaniu priorytetów związanych ze zwiększaniem dostępności muzeum. Członkowie zespołu będą wspierać bieżące działania instytucji oraz zwracać uwagę na bariery utrudniające dostęp do kultury osobom z niepełnosprawnością.

Foto Muzeum Emigracji w Gdyni

– Staramy się, aby wszyscy w muzeum czuli się komfortowo. Mimo tego, że nasza dostępność jest oceniana dobrze, wiemy, że przed nami wciąż dużo do zrobienia. Do procesu zwiększania dostępności zdecydowaliśmy się więc włączyć osoby, które najlepiej wiedzą jakie są bieżące potrzeby i są w stanie zweryfikować, jakie rozwiązania rzeczywiście się sprawdzają – mówi koordynatorka ds. dostępności, Marta Otrębska.

Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 22 listopada. Kolejne spotkania odbywać się będą regularnie w zależności od potrzeb.
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami Instagrama Muzeum przejęli influencerzy z niepełnosprawnościami. W filmach stworzonych dla Muzeum Emigracji opowiadają, jak według nich wygląda dostępność oraz, co każdy z nas może zrobić, aby ją zwiększyć! Do współpracy zaprosiliśmy: Idę Tymińską i Sabinę Markowską, czyli Neuroatypowe, Wojtka Sawickiego Life on wheelz, Monikę Dubiel i Mikołaja Jabłońskiego: duet VIP Team, Malwinę Łapińską nie.pelnosprytna, Tomasza Olendra – członka zespołu ds. dostępności Muzeum i nauczyciela w Szkołach dla dzieci niedosłyszących i niesłyszących w GdyniMichała Milkę z programu “Down the road” i Katarzynę Szymurę mówiącą o kulturze Głuchych w Migamy PJM-em.

Szczegółowe informacje o dostępności Muzeum tutaj.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *