Najstarsza szopka na świecie znajduje się w Bolonii

Najstarsza rzeźbiona szopka na świecie znajduje sie w Bolonii w bazylice Santo Stefano. (Inna szopka, mianowana jako „najstarsza szopka na świecie”, znajduje się na Sycylii, w Muzeum Archeologicznym w Syrakuzach – jest to jednak płaskorzeźba na sarkofagu.)

Szopka w Bolonii ma ponad 800 lat a jej stan jest niewiarygodnie dobrze zachowany. Została  wyrzeźbiona w 1280 roku ale dopiero po około 100 latach została pomalowana przez znanego malarza Simone de Crocifissi.

Postacie gliniane są naturalnej wielkości  co stawia szopkę na 1 pozycji jako największa szopka we Włoszech. Z tego powodu Bazylika jest często nazywana także „Jerozolimą Bolońską”, która przez wieki była ważnym przystankiem na szlakach pielgrzymów w drodze do Rzymu czy Jerozolimy. Napływ pielgrzymów był jednym z czynników stymulujących niezwykłą produkcję sztuki sakralnej w Bolonii i przyciągał do miasta wielu artystów, w tym rzeźbiarzy i garncarzy, którzy również próbowali swoich sił w tworzeniu posągów i figurek do szopek dla  głównych  kościołów.

Bolońskie szopki znane są na równi z szopkami napoletańskimi jednak jest między nimi istotna różnica. Główną cechą odróżniającą szopkę bolońską od szopki neapolitańskiej jest to, że postacie nie są ubrane w stroje płócienne, ale w całości wyrzeźbione lub wymodelowane. Materiały użyte w szopce neapolitańskiej to drewno lub ubrania ceramiczne i płócienne, podczas gdy te w szopce bolońskiej sięgają od terakoty po drewno i gips, gdzie postacie są wyrzeźbione w całości wraz z ubraniami i dekorowane farbami.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron https://arte-4-you.com/
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1