Włochy z tytułem „Kraju Roku” – wyróżnienie redakcji The Economist

Redakcja słynnego brytyjskiego tygodnika „The Economist” tradycyjnie w numerze świątecznym przyznaje nagrodę państwu, które w największy sposób przyczyniło się do polepszenia stanu świata w mijającym roku.  W tym roku doceniono Włochy za „niespotykany zryw rozsądnego zarządzania krajem” i za jedną z najlepszych w Europie kampanii szczepień.

Kolejny bardzo trudny rok z pandemią w roli głównej, która modyfikuje nasze przyzwyczajenia, sposób pracy czy życia w ogóle. Włosi, którzy „z powodu złych rządów byli biedniejsi w roku 2019 niż w roku 2000. A jednak w tym roku Włochy się zmieniły. W osobie Mario Draghiego zyskały kompetentnego i cieszącego się międzynarodowym uznaniem premiera” – docenił brytyjski tygodnik.

W tym tak trudnym momencie „duża większość polityków zakopała dzielące ich różnice, aby wesprzeć program gruntownych reform, co powinno oznaczać, że Włochy otrzymają fundusze w ramach unijnego planu odbudowy po pandemii” – podkreśla „The Economist”.

Odsetek Włochów zaszczepionych na koronawirusa jest jednym z najwyższych w Europie, a po pierwszym roku pandemii gospodarka kraju odbudowuje się szybciej niż w innych krajach europejskich, w tym Francji czy Niemczech. PKB będzie wyższy o 6,3% na koniec 2021 roku, a w 2022 prognozy wskazują na dalszy wzrost o 4%.

„Nie można zaprzeczyć, że Włochy dziś są lepszym miejscem niż w grudniu 2020 roku. I dlatego są naszym państwem roku” – konkluduje „The Economist”.

Inne kraje wyróżnione w 2021 roku:

– Samoa za to, że sądy obaliły partię rządzącą od 33 lat i premiera, który utrzymywał, że został wybrany przez Boga

– Mołdawia, która „długo była zlewem, w którym prano rosyjskie pieniądze” za to, że wybrała walczącą z korupcją prezydent Maię Sandu

– Zambia za odbudowę demokracji po prezydenckich wyborach wygranych przez Hakaindę Hichilemę

– Litwa za odwagę przeciwstawienia się naciskom Chin w sprawie utrzymywania przez Wilno kontaktów z Tajwanem i dała bezpieczne schronienie białoruskim dysydentom oraz za to, że   humanitarnie postępowała wobec migrantów, których białoruskie służby spychały na litewską granicę.

Cieszy to, że Włochy doceniono nie za waleczność piłkarzy, którzy wygrali mistrzostwa Europy (EURO 2020) czy za to, że wygrały Konkurs Piosenki Eurowizji (Måneskin), ale za politykę i postawę wobec pandemii (kampania szczepień). „The Economist” kończy artykuł „Trudno zaprzeczyć, że dzisiejsze Włochy są lepszym miejscem niż w grudniu 2020 roku”.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, –   ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 2 =