Tradycyjny opłatek i kolędowanie w Szkole Anders z Maceraty

Wigilijne spotkania w Szkole Języka i Kultury Polskiej Anders w Maceracie to dla jej uczniów najpiękniejsze lekcje tradycji i kultury polskiej. Tego elementu brakowało polskim rodzinom w roku 2020, podczas lockdownu.

Właśnie dlatego nauczycielki postanowiły zorganizować bardzo tradycyjne spotkanie nie tylko dla rodzin uczęszczających dzieci, ale i dla sympatyków tejże placówki. W sobotę 18 grudnia 2021, o godzinie 16.30 drzwi kościoła Santa Maria Ausiliatrice otworzył swym rodakom Don Waldemar Niedziółka, proboszcz parafii San Marone w Civitanova Marche. Pięknie przygotowany ołtarz z trzema świerkami ozdobionymi światełkami czekał na okoliczną Polonię. Pośrodku żłóbek z Jezuskiem, a obok niego zapalony ogień przywieziony prosto z Betlejem właśnie tego popołudnia. 

Anna Traczewska i Anna Czerwińska uroczyście powitały wszystkich przybyłych na siódme już spotkanie opłatkowe Szkoły Anders. Elementem przewodnim tego dnia było wspólne kolędowanie. Śpiewali dorośli i dzieci, polscy i włoscy członkowie przybyłych rodzin. Do dyspozycji były śpiewniki i teksty wyświetlane z projektora. Melodie tradycyjnych polskich pieśni przeplatały się z treścią odczytanych polskich bożonarodzeniowych poezji. Czytali uczniowie, ale i polskie mamy. Nawet nieobecni zabrali głos – dzieci, które nie mogły przybyć, przesłały nagranie recytacji wybranego wiersza, aby choć wirtualnie wziąć udział w spotkaniu. Starania młodych lektorów zostały nagrodzone brawami. Liczni goście przyznali się do łez wzruszenia, do wspomnień z dzieciństwa, do tej odrobiny tęsknoty za polskim domem.

Punktem kulminacyjnym i oczekiwanym było pobłogosławienie opłatka przez księdza Waldemara. Pani Konsul Honorowa RP z Ankony Cristina Gorajski Visconti symbolicznie przełamała się nim z przedstawicielami rodzin, rozdając “chleb anielski” – jak go nazywają Włosi. Niestety nie mogła przyjechać prezes Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego Nowego w Marche, pani Maria Teresa Bulhak-Jelska, która przesłała najlpesze życzenia zdrowych i wesołych świąt. To na jej prośbę zabrzmiała kolęda “Bóg się rodzi”, tak bardzo ceniona przez polskiego papieża Jana Pawła II. 

Dodatkowym sympatycznym (i niespodziewanym) elementem tego popołudnia było oficjalne nawiązanie kontaktu polskiej społeczności z lokalnym stowarzyszeniem Lions Club Cluana z Civitanova Marche. Jego przedstawicielka Giulietta Bascioni wyraziła podziękowanie za zaproszenie na tę uroczystość i zapowiedziała zacieśnienie relacji polsko-włoskich obu stowarzyszeń. 

Na zakończenie nie mogło zabraknąć okolicznościowych upominków dla dzieci i młodzieży. Rozdawały je z ochotą swoim podopiecznym Joanna Cieślak, Ewa Madrak, Alicja Rosada i Iwona Żabowska. W ich ufundowaniu pomógł wkład finansowy, jaki placówka otrzymała jako projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021. 

Tego dnia Polonia włoska z Marche bardzo doceniła wysiłek dzieci i młodzieży, kadry pedagogicznej i proboszcza w zorganizowaniu spotkania. Polskie rodziny złożyły sobie życzenia nie tylko świąteczne, ale i noworoczne, bo kolejne spotkanie w ławkach będzie dopiero w połowie stycznia. Kto miał życzenie, został na Mszy św., podczas której modlono się za Polonię. Na koniec zaśpiewana została pieśń “Czarna Madonna” w języku polskim.

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, Szkoła Języka i Kultury Polskiej Anders

Zdjęcia Iwona Żabowska i Mauro Radici
One thought on “Tradycyjny opłatek i kolędowanie w Szkole Anders z Maceraty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 5