„Międzynarodowy projekt jedności, Polacy- obywatele świata” to jeden z ważniejszych projektów Polonii na świecie 2021 roku, realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja. Założeniem projektu było i jest promocja polskich wartości narodowych oraz zainicjowaniu porozumienia między pokoleniami Polaków mieszkających na świecie.
W ramach projektu ukazane zostało znaczenie i rola Polaków, którzy odgrywają rolę w budowaniu wielokulturowości krajów, w których mieszkają oraz rozwoju ich gospodarek. Projekt podzielony został na 4 obszary tematyczne — nauka, kultura i sztuka, biznes i działalność społeczna. W każdym z czterech obszarów tematycznych zostali wybrani Polacy lub z polskim pochodzeniem, którzy wnieśli coś wartościowego w życie społeczności, w której żyją, a dokładniej — kraju ich zamieszkania. Polacy i Polonia rozsiani po świecie, są wartością dodaną do danych społeczeństw, często są to wybitne jednostki, które swoją postawą zmieniają świat dookoła nich. Osiągnięcia osobiste mogą iść w parze z naturalnym patriotyzmem i kształtowaniem dobrego wizerunku Polski na świecie.
Dagmara Sobolewska — koordynatorka projektu, prezes Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego „Apolonia” zaprosiła do projektu same wyjątkowe kobiety. Wyłonione przez koordynatorkę działaczki, w naturalny sposób są AMBASADORKAMI POLSKIEJ KULTURY. To one w pełnej świadomości i dbałości pielęgnują dziedzictwo polskie. Kultywują tożsamość narodową, czyli uczucie bycia częścią wspólnoty z własnym narodem, który wyodrębnia się od innych: indywidualną tradycją, kulturą, historią i językiem. Został powołany do projektu zespół w składzie:
- Dagmara Sobolewska – koordynatorka projektu
- Anna Szwarc Zając – redaktorka językowa
- Barbara Katarzyna Fiszer – oprawa graficzna
Zespół złożony również z płci pięknej, bardzo skrupulatnie przedstawił profile 10 wyróżniających i wyjątkowych Polek, które zasługują na szczere wyróżnienie. Naturalną misją AMBASADOREK POLSKIEJ KULTURY jest pogłębianie więzi z Polską poprzez wspieranie wielorakich działalności, ożywiając zainteresowanie językiem polskim i kulturą w środowiskach lokalnych we Włoszech.
Nasze bohaterki, gdziekolwiek się znajdują na mapie przysłowiowego buta, propagują pozytywny wizerunek Polski.
Zespół zaprasza do ich poznania:
AMBASADORKI POLSKIEJ KULTURY (podane alfabetycznie wg nazwiska):
- Ewa Anna Augustynowicz – Swoją przygodę ze skrzypcami zaczęła w wieku 8 lat. W 2005 ukończyła studia Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Od 13 lat mieszka we Włoszech. W 2015 obroniła doktorat z dziedziny Historii Muzyki, Kultury i Cywilizacji XIX wieku na Uniwersytecie Europejskim w Fiesole (Florencja). Jest nauczycielem lekcji skrzypiec online dla dzieci z wysp Gwadelupa organizowanych przez Instytut Chopina Guadaloupe. Koncertuje regularnie z zespołem Giardino di Delizie, którego jest założycielką, managerem i dyrektorem artystycznym. Głównym celem zespołu jest promowanie na świecie muzyki polskiej XVII i XVIII wieku, jak również odkrywanie relacji polsko-włoskich w muzyce tego okresu.
………………………………………………………………………………….
2. Monika Bułaj
Fotoreporterka, pisarka i autorka filmów dokumentalnych. Stypendystka TED i Pulitzer Center on Crisis Reporting. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim oraz teatr awangardowy i taniec we Włoszech. Bada duchowe kresy Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej i Europy Wschodniej, zajmuje się nomadami, zagrożonymi mniejszościami i uchodźcami. Publikowała m.in. w „National Geographic”, „GEO”, „La Repubblica”, „Corriere della Sera”, „Granta Magazine”, „the New York Times”. Autorka m.in. książek: „Libya Felix (Mondadori), „Figli di Noè” (Frassinelli), “Rebecca e la pioggia” (Frassinelli), “Gerusalemme perduta” (Frassinelli; wspólnie z Paolo Rumizem),“Gente di Dio” (Frassinelli, Postcart), „Boży ludzie, Podróż po kres Europy”(Bosz), „Where Gods Whisper”(Contrasto, Włochy). Prywatnie, szczęśliwa matka trzech synów.
………………………………………………………….
3. Anna Maria Chruścielska
Misjonarka Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, która oddała się na całopalną ofiarę w służbie Bogu i Polonii. Pozostawiła ukochaną ojczyznę i wyruszyła tam, gdzie biją polskie serca. Siostra Chruścielska, otrzymała wielką łaskę służenia Polonii w Zgromadzeniu Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii, a służy już 33 lata. Ukończyła studia magisterskie na wydziale teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie.Od 15 lat posługuje poza granicami ojczyzny.
……………………………………………………………………….
4. Patrizia Daidone Przewodnicząca UNICEF BOLZANO, angażuje się w poprawę sytuacji kobiet i dzieci.Mama wspierająca Światową Mamę. Jej marzeniem jest poznanie Polski, kraju jej przodków.
……………………………………………………………..
5. Maria Fryc – Stasiowska
Dyplomowana pielęgniarka w północnej części Włoch. Jej bogate serce, upajający uśmiech i optymizm leczy duszę wielu chorych. Śpiewa i tańczy po polsku, jest członkiem grupy tanecznej w Trydencie. Swoją pracę wykonuje z miłością i oddaniem.
………………………………………………………………………
6. Agnieszka B. Gorzkowska
Italianistka, tłumaczka. Współredaktorka największego portalu polonijnego we Włoszech www.polacywewloszech.com. Wiceprezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech oraz członkini Polish Women Network w Mediolanie. Nie opuszcza jej nigdy optymizm i pozytywne widzenie jutra.
……………………………………………………………………..
7. Agnieszka Mąka
Z wykształcenia pedagog, z zawodu broker ubezpieczeniowy. Wspiera polską społeczność w sektorze ubezpieczeniowym, udzielając bezpłatnych konsultacji. Prywatnie, szczęśliwa i spełniona matka.
……………………………………………………………………..
8. Iwona Popczak
Polka z pochodzenia, Włoszka z adopcji, ale obywatelka świata. Mental Coach, specjalizująca się w coachingu sportowym, biznesowym i osobistym. Pracuje z drużynami piłkarskimi jako trener mentalny. Jej ciekawość, dynamika i wytrwałość sprawiają, że siła oferowanego przez nią wsparcia tkwi w dostarczaniu ludziom narzędzi do nakreślania rozwiązań i planów działania, które przekształcają cele w rezultaty. Doradza, pomaga, wspiera, a przede wszystkim słucha.
…………………………………………………………………………
9. Iwona Stróżyk
Polonistka, licencjonowany przewodnik po Rzymie i Watykanie. Rodowita Warszawianka, zaadoptowana Rzymianka. Do Włoch przyjechała za sercem, dla męża Marco. Zaraża turystów miłością do Wiecznego Miasta.
…………………………………………………………………………………
10. Dominika Zamara
Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek operowych na świecie. Występuje na deskach najznakomitszych teatrów. Włosi mówią o niej „fenomenalny sopran”. Przybyła do Włoch, aby uczyć się śpiewu w ojczyźnie Bel Canto. Dzisiaj to ona uczy śpiewaków we Włoszech technik wokalnych, a kompozytorzy z całego globu zabiegają o współpracę z nią. Z ogromną dumą śpiewa pieśni Chopina na całym świecie. Dominika Zamara to fenomenalna sopranistka, w której zakochał się świat.
Więcej informacji na stronie: WŁOCHY – Projekt Jedności (wid.org.pl)
Z okazji nadchodzącego Nowego Roku życzymy wszystkim dobra! Każdy z nas jest bardzo ważny i robi na swój sposób rzeczy wyjątkowe. Przekazujmy ciepło i radość!
„Apolonia” Associazione Socio-Culturale Termoli (CB) Italia
Tel.+39 345 9140329 e-mail: [email protected] www.scuolapolacca.it