Jak obniżyć koszty ogrzewania domu – elektryczne ogrzewanie podłogowe i fotowoltaika

Wysokie zużycie energii to bolączka wielu gospodarstw domowych. Duży pobór prądu nie jest przyjazny środowisku, a dodatkowo wiąże się ze znacznie wyższymi rachunkami. Z tego powodu warto zainteresować się alternatywnymi sposobami wykorzystania niektórych sprzętów domowych, a także pozyskiwaniem prądu. W naszym artykule omawiamy takie sposoby – sprawdź, o czym mowa!

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe staje się ostatnio poważną konkurencją dla tradycyjnych grzejników. Pozwala ono na efektywne ogrzanie całego domu, a także jest korzystniejsze dla naszego zdrowia. Optymalną sytuacją jest bowiem to, gdy przy stopach jest cieplej, a im wyżej, tym temperatura nieco spada. Żaden sposób ogrzewania nie sprawdzi się w tym przypadku lepiej od modelu podłogowego. Warto też dodać fakt, że podłogowy system grzewczy nadaje się znacznie lepiej dla alergików. Ogranicza on bowiem podnoszenie się i migrację powietrza, co powoduje rozprzestrzenianie się roztoczy, czego warto unikać.

Jak ogrzewanie podłogowe pozwala zaoszczędzić energię?

Czy wiesz, że mając ogrzewanie podłogowe, możesz zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 2 stopnie Celsjusza? Możesz zapewne pomyśleć, że tego samego można dokonać nawet z tradycyjnymi grzejnikami, ale warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku ogrzewania podłogowego… nie odczujesz żadnej różnicy! Mając w domu klasyczne grzejniki, z pewnością będzie można powiedzieć, że postanawiasz oszczędzać na energii. Dzięki korzystniejszej wymianie cieplnej związanej z zasadami fizyki zdecydowanie się na ogrzewanie podłogowe pozwala na oszczędność około 10% w skali całego roku. Szacuje się, że można na tym odłożyć do 250 tysięcy złotych.

Czy fotowoltaika w Polsce jest opłacalna?

Wiele osób zapewne chciałoby zainwestować w instalację fotowoltaiczną, jednak są opinie, że w naszym klimacie jest ona średnio opłacalna. W rzeczywistości wszystko zależy nie tyle od klimatu, a od zużycia energii elektrycznej. Trzeba też pamiętać o tym, że fotowoltaika to długoletnia inwestycja, która zaczyna się zwracać dopiero po kilku latach od zamontowania. Jeśli jednak dobrze ustawisz panele (które pobierają energię nawet w czasie zachmurzenia!), możesz oszczędzić nawet do 90% energii! Jest to zatem zdecydowanie opłacalne rozwiązanie.

Zalety wynikające z korzystania z fotowoltaiki

Dużą korzyścią płynącą z korzystania z fotowoltaiki jest niezależność od podwyżek cen za prąd. Produkując energię samodzielnie, nie musisz bowiem w tak dużej mierze polegać na zewnętrznych dostawach. Oprócz tego po samym montażu jest to ekologiczny sposób pozyskiwania prądu, gdyż wykorzystujesz źródło, które i tak „działa” przez cały czas. Do tego w naszym kraju możesz skorzystać z atrakcyjnych dofinansowań oraz pewnych ulg podatkowych.

Oszczędność na energii to coś, czym zdecydowanie warto się zainteresować. Mamy nadzieję, że nasz tekst przekonał Cię do pewnych metod pozwalających tego dokonać.

Artykuł powstał we współpracy z samurio.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

23 − 16 =