Baśniowy plac, który ożywił mało znane miasteczko w Emilii Romanii

San Giovanni in Persiceto (San Żvân w dialekcie bolońskim) to 28-tysięczne miasteczko w Emilii Romanii położone około 25 km od Bolonii. To bogate w historię i kulturę miasto jest niestety mało odwiedzane przez turystów. To tutaj zaczyna się historia najpiękniejszego muralu w Emilii Romanii na Piazza Betlemme.

Plac Betlejem

Położony jest w centrum miasta. Był jednym z najbardziej zdegradowanych miejsc w gminie San Giovanni in Persiceto. Miejsce było odwiedzane przez margines społeczny i omijane szerokim łukiem przez mieszkańców i turystów. Dlatego na początku lat 80.tych został on wybrany na organizację imprezy poświęconej kinu komiksowemu. I to wydarzenie całkowicie zmieniło wizerunek i funkcję tego miejsca.

Dziś plac cieszy się powodzeniem i jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym. Nazywany jest także „Placem iluzji ” ze względu na kolorowe malowidła trompe l’oeil*.

To arcydzieło Gino Pellegriniego (1941-2014) scenografa filmowego znanego ze współpracy przy filmach takich jak „Mary Poppins”, ,,West side story „,” Odyseja kosmiczna 2001 „.

Gino Pellegrini zdołał ożywić zdegradowane miejsce i przekształcić je w prawdziwą galerię sztuki pod gołym niebem.

Dziś jest to cudowne miejsce, które emanuje radością, magią i niezapomnianą atmosferą, uwielbiane przez mieszkańców, a także popularne wśród turystów.

Murale zmieniły się tu aż trzy razy.

Wszystko zaczęło się w 1982 roku kiedy Pellegrini stworzył serię murali inspirowanych światem kina między wsią a zachodem. Efekt filmowej iluzji jest rozszerzony dzięki licznym tromp l’oeil. Murale zostały bardzo polubione przez mieszkańców, dlatego zachowały się nawet po zamknięciu festiwalu filmowego.

W 1990 roku mały plac został odnowiony i tym razem Pellegrini został zainspirowany emilijską wsią. W 1996 roku miejsce to stało się bajkowe. Wspaniałe malowidła na ścianach przedstawiają wiejskie życie, sielski krajobraz, gigantyczne warzywa, kwiaty, i zwierzęta domowe jak np. psy, kury,koty i majestatyczne gęsi a nawet fantastyczne uskrzydlone osły. Plac zamienił się w mały kolorowy świat z kreskówek dedykowany „Dzieciom w każdym wieku”. Tak podkreślił sam autor. Nawet dorośli czasem radują się jak dzieci i przez chwilę mogą zanurzyć się w ten bajkowy świat.

W 2002 roku plac został opuszczony, a mural niestety zniszczony. Mieszkańcy natychmiast zadbali o odrestaurowanie placu i dzięki ich pracy miejsce znów powróciło do dawnej świetności.

*trompe l’oeil – z francuskiego dosłownie oszukuje oko,to iluzjonistyczne malowidło, na którym przedmioty sprawiają wrażenie form trójwymiarowych.

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

41 − 38 =