Kawa ziarnista – rynek kawy na świecie

Kawa ziarnista jest produktem, który opanował cały świat. Nieprzerwanie towarzyszy ludzkości od wielu wieków. Z roku na rok sprzedaż kawy na świecie rośnie. Rośnie również świadomość konsumentów, którzy wybierają lepsze jakościowo kawy, różnorodne smaki i aromaty. Świat kawy ziarnistej jest bogaty w rozmaite nuty smakowe od cytrusowych, owocowych, aż do gorzkich czekoladowo-orzechowych. Właśnie te bogactwo smaków sprawia, że kawa fascynuje tak wielu ludzi na całym świecie. Rzesze sympatyków czarnego napoju delektują się przeróżnymi rodzajami kaw sprowadzonych z najdalszych zakątków świata. Kawa ziarnista podróżuje statkami po oceanach, następnie drogą lądową przebywa tysiące kilometrów, żeby na końcu zagościć w Twojej filiżance. A czy Ty masz pełną świadomość, jaką kawę pijesz? Dzisiaj przekażę Ci nieco wiedzy na temat kaw i ich gatunków, a także ich upraw oraz pochodzenia.

Gatunki kaw ziarnistych

Jak już wcześniej wspomniałem, kawa występuje w różnych gatunkach. Najczęściej spotykane to Arabica, Robusta i Liberica.

Poszczególne gatunki różnią się od siebie występowaniem, uprawą, profilem smakowym. Oprócz tego, odmienna będzie również cena, dostępność i wielkość sprzedaży.

W Polsce najbardziej znana jest Arabica. Chyba każdy słyszał tę nazwę i każdemu się dobrze kojarzy. Ale czy tak jest na całym świecie? Czym charakteryzują się gatunki kaw?

Kawa Arabica

Historię zacznę od Arabiki. Dlaczego? Ponieważ wielkość sprzedaży tej kawy na świecie wynosi około 70% całego rynku. Można więc powiedzieć, że Arabica opanowała świat. Co jest tego powodem?

Ziarna Arabiki są cenione przede wszystkim za swój bogaty smak. Mają niesamowite nuty smakowe, które czynią je najbarwniejszą z kaw. Można w niej znaleźć posmaki owoców cytrusowych, owoców pestkowych takich jak wiśnie czy brzoskwinie, a nawet jabłek.

Arabica ciemno palona będzie się charakteryzowała nutami czekoladowymi, karmelowymi, czy orzechowymi.

Skąd taki szeroki wachlarz smaków w kawie? Odpowiadają za to warunki, w jakich jest uprawiana Arabica. Znaleźć ją można na wzgórzach wulkanicznych w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Rośnie na wysokościach od 700 do 2000 m.n.p.m.

Dzięki glebom bogatym w składniki mineralne, rośliny kawowca mają idealne warunki do rozwoju. Owocują zatem w pełne smaków i aromatów owoce, które przetwarzane są na kawę ziarnistą.

Kawa Robusta

Drugim gatunkiem, który ma duży wpływ na wielkość sprzedaży na świecie, jest Robusta. Kawa ta zdominowała niemalże pozostałe 30% rynku.

Uprawy Robusty są dużo łatwiejsze, co przekłada się zarówno na jej smak, jak również cenę. Robusta jest kawą tańszą od Arabiki.

Uprawiana jest na wysokościach od 200 m.n.pm., a więc zdecydowanie niżej niż Arabica.

Robusta niestety nie jest już tak bogata w przeróżne nuty smakowe. Jest raczej gorzka, ale bardzo intensywna w smaku.

Szacuje się, że Robusta ma prawie dwukrotnie więcej kofeiny w ziarnach od Arabiki. Dzięki temu pozwala na zaparzenie mocniejszej kawy, za co jest bardzo ceniona na świecie.

Kawa Liberica

Ostatnim gatunkiem, o którym warto wspomnieć jest Liberica. Niestety jej sprzedaż na świecie wynosi niecały 1%, co sprawia, że jest trudno dostępna.

Liberica jest kawą, która pochodzi z Liberii w Afryce zachodniej. Smakiem i wyglądem przypomina Robustę. Ma od niej nieco więcej nut smakowych czekolady i orzechów.

Dzięki temu zdobywa coraz więcej sympatyków, co miejmy nadzieję przełoży się na wzrost jej popularności. Póki co jest nieco zapomnianym i niedocenionym gatunkiem, który jednak ma szansę konkurować z Arabiką i Robustą o swoją część rynku.

Artykuł powstał przy współpracy z Chełmską Palarnią Kawy Light Roast

https://lightroast.pl/2022/01/03/kawa-ziarnista/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 9 =