Powstaje rzeźba ,,Dawida,, Michała Anioła w wykonaniu znakomitego artysty Tadeusza Biniewicza

Pan Tadeusz już nie pierwszy raz wykonał dzieło wzorujące się na włoskich rzeźbach .Ostatnia jego wizyta we Włoszech zaowocowała powstaniem pierwszej rzeźby na świecie na wzór Neptuna bolońskiego (link tutaj).

Następne ogromne wyzwanie dla artysty to ,,Dawid’’ rzeźba Michała Anioła. Oryginalna rzeźba znajduje sie we Florencji i wykonana jest z marmuru. Mierzy wraz z podstawą 520m i waży ponad 5 ton. To naprawdę nie lada wyzwanie, jednak pan Tadeusz słynie z ogromnego talentu oraz ma już za sobą wiele wspaniałych prac, które odznaczają się niezwykłą precyzją wykonania.

Obecnie pracuje on nad rzeźbą Dawida Michała Anioła z granitu . Wysokość rzeźby 4,70 m , czas ukończenia 2023 rok.

Zapytaliśmy pana Tadeusza o nieco węcej szczegółów .

Czy do ukończenia pracy niezbędna będzie wizyta we Florencji, by móc przyjrzeć się z bliska pomnikowi?

,,Nigdy nie byłem we Florencji i nie widziałem na żywo rzeźby Dawida, więc ta wizyta jest niezbędna. Dlatego też, jeżeli sytuacja pandemiczna trochę się uspokoi to pod koniec lutego chcemy wspólnie ze zleceniodawcą Marcinem Majchrzakiem złożyć wizytę Dawidowi.,,

Jaka jest trudność wykonania dzieła?

Myślę, że niektóre trudności jakie mam podczas rzeźbienia znikną po obejrzeniu oryginału. Jest to rzeźba bardzo duża i perfekcyjnie wykonana z anatomicznego punktu widzenia. By móc oddać jak najwierniej takie dzieło, to muszę je obejrzeć własnymi oczami i utrwalić w swojej wyobraźni.

Rzeźba będzie wykonana z granitu? To bardzo twardy materia czy to także będzie utrudnieniem?

Tak ,dodatkowy problem stwarza materiał, bo granit jest bardzo twardy i mniej plastyczny niż marmur. Ponadto struktura kamienia zawiera czarne ziarno, które w porównaniu z gładkim marmurem utrudnia wzrokowy odbiór efektu.

Dlaczego akurat rzeźba Dawida?

Fascynują mnie rzeźby Wielkich Mistrzów. Marzyłem o wykonaniu  rzeźby Dawida i Piety Watykańskiej wg Michała Anioła. Mam nadzieję na spełnienie mojego marzenia, bo nad Dawidem już zacząłem pracę, zaś na Pietę Watykańską czeka w mojej pracowni 16-tonowy marmur z Carrary.

Do spełnienia mojego marzenia przyczynili się dwaj zleceniodawcy:

– Pan Marcin Majchrzak – Dawid

– Pan Piotr Świec – Pieta Watykańska.

  Obecnie rzeźbię Dawida w 38-tonowym bloku granitowym (Strzegom). Rzeźba będzie miała wysokość 4,7 m. Samo rzeźbienie sprawia mi wielką przyjemność,  radość i satysfakcję. Nie ukrywam, że praca w bloku granitowym wymaga  dużego wysiłku, ponieważ jest to materiał bardzo twardy w obróbce. Nie stanowi to jednak dla mnie bariery nie do pokonania.

Jakie inne rzeźby w granicie już pan stworzył ?

Wykonałem wielkie rzeźby  w granicie jak :

– Król Kazimierz Wielki – 4,3 m (Nagroda Główna w Świecie Kamienia)

– Neptun Boloński – 3,4 m

– Herkules – 3,1 m (Nagroda Główna w Świecie Kamienia)

– Tadeusz Kościuszko – 3,0 m

 Rzeźby wykonuję we własnej pracowni w Gostyninie niedaleko Płocka. Nie używam żadnych przyrządów pomiarowych. Wszystko robię samodzielnie i ręcznie.

Na załączonych zdjęciach, Dawid jest w wersji roboczej, czyli nadanie kształtów i wstępna obróbka, po skończeniu której ponownie powracam do rzeźby i dopracowuję detale.

Dziękujemy serdecznie za relację i życzymy owocnej pracy.

 .

Autor zdjęć Dawida Tadeusz Biniewicz.

Autor zdjęć Króla Kazimierza Wielkiego i Pomnika Niepodległości zostały wykonane przez Urząd Miasta Kowal (zgoda na publikację).

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.