MIŁOŚĆ BEZ GRANIC: POLOVERS WYLATUJĄ DO KRAKOWA

AnkonaPolovers ruszają z werwą, z zapałem i silniejsi o nowe przyjaźnie. W walentynki i miłośnicy Polski przygotowują się do ich obchodów, zachęceni przez Stowarzyszenie Włosko-Polskie Nowe z Marche i promotorów z Firmissimy.

19 lutego w Loreto odbędzie się nie tylko dwujęzyczna uroczystość, na którą zaproszona zostanie Polonia włoska z Marche, ale planowane jest także nowe wydarzenie, aby – zgodnie z jego misją – pielęgnować relacje i budować mosty. Po ubiegłorocznym debiucie w Papieskim Muzeum Świętego Domu, dzięki uprzejmości Jego Ekscelencji Najczcigodniejszego Arcybiskupa Fabio Dal Cin, po wizycie w Wiecznym Mieście nadszedł czas, aby dotrzeć wreszcie do ukochanej Polski.

Pomyślny rezultat spotkania w Instytucie Polskim w Rzymie rzeczywiście potwierdza wiarę w piękno bardzo bliskich relacji między Włochami a Polską i stanowi bodziec do dalszej aktywności. W listopadzie dyrektor IIC Łukasz Paprotny gościł Polovers w salonach Pałacu Blumenstihl u brzegów Tybru, przy ulicy Vittoria Colonna, z różnymi międzynarodowymi prelegentami w celu zaprezentowania publiczności tomu „Dwie królowe zakochane w Polsce: Bona Sforza d’Aragona i Maria Kazimiera Sobieska” (Wydawnictwo Archeoares). Jego redakcją zajęły się Franceska Ceci i Cristina Gorajski.

Dziś, podążając tą samą drogą, Polovers przyjmują zaproszenie do Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie, od czcigodnego przyjaciela Ugo Rufino, który zaszczycił już swą obecnością w Rzymie. To dobra okazja, aby podarować swojej miłości niezapomniane chwile w polskim królewskim mieście, jednym z najbardziej wymownych i zabytkowych w kraju, które to przez ponad 500 lat było jego stolicą i w którym rządziła sama Bona Sforza.

Przygotowywane są trzy wieczory poświęcone Marche, które wraz z pewnymi regionalnymi wspaniałościami zostaną przedstawione poprzez projekty historyczno-kulturalne i trasy turystyczne śladami Polski od Adriatyku po Góry Sibillini. Towarzyszyć im będą degustacje typowych produktów regionalnych z wystąpieniami instytucjonalnymi prowadzonymi przez przedsiębiorców oraz licznych polsko-włoskich miłośników. Wśród nich zwracamy szczególną uwagę na Akademię Sztuk Pięknych i Design Poliarte w Ankonie, która w 2022 roku obchodzi 50-lecie powstania i która z tej okazji zaangażuje się w inicjatywę Akademię Sztuk Pięknych i Design z Krakowa oraz Szczecina.

Oczywiście zostanie również zacieśniona więź dyplomatyczna między oboma krajami, w szczególności długoletnia serdeczność między konsulatem honorowym Włoch w Krakowie a polskim odpowiednikiem w Marche, licząc na zainteresowanie Ambasady Włoch w Warszawie.

Do poszerzenia horyzontów Polovers, przyczyni się przywrócenie od połowy marca połączenia lotniczego Ankona-Kraków-Ankona, bardzo dogodnego, bezpośredniego, obsługiwanego przez Ryanair z lotniska Raffaello Sanzio. Stąd delegacja z Marche wyruszy, aby dolecieć na słynny Rynek Główny, serce Starego Miasta pierwszego w Europie obiektu UNESCO wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego (1978). 

Wszystkie aktualności na stronie internetowej polovers.it

Tekst i zdjęcia: Mauro Radici
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *