Uprawa cytrusów w domu, to nie takie trudne.

Rośliny cytrusowe mogą tworzyć wspaniałe rośliny doniczkowe. Maj-wrzesień mogą mieszkać na balkonie, ale grudzień-luty muszą pozostać w pomieszczeniu. Drzewa są jednym z naszych największych zasobów, a ich uprawa w domu nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Oto kilka prostych wskazówek, jak dbać o drzewa cytrusowe, abyś mógł zebrać pyszne owoce szybciej, niż myślisz. Cytrusy można uprawiać w doniczkach, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki do rozwoju. Może nie jest to tak łatwe jak uprawa innych rodzajów roślin, ale można to zrobić przy odrobinie staranności i uwagi. Najczęściej wybieramy: cytryny, mandarynki, mandarynki – czyli hybryda grejpfruta i mandarynki), lima – czyli limonki, różne pomarańcze: chińska, gorzka, miniaturowa – zwane calamondas.

W Polsce najczęściej uprawiana jest cytryna Skiernewicka (Citrus limon var.ponderosa) – daje duże, smaczne owoce oraz kalamondy – których owoce, choć pomarańczowe, mają smak gorzki i niejadalny.

Wszystkie owoce cytrusowe są do siebie podobne – mają ciemnozielone, twarde, lśniące liście i białe, pachnące kwiaty (są samopylne, więc nie potrzeba dwóch roślin, aby zaowocować). Jednak ich owoce różnią się kolorem, wielkością i smakiem. Chociaż są to różne gatunki, mają podobne wymagania i metody uprawy.

Czy można wyhodować cytrusy z nasion?

Cytryny są powszechne na rynku i można teraz znaleźć owocujące drzewa cytrusowe za około 100 zł za sztukę.

Możesz hodować rośliny z nasion. Ale mogą zająć dużo czasu — nawet do 15 lat, zanim przyniosą owoce. Jest to proces, który wymaga cierpliwości i zaangażowania w obserwowanie wzrostu roślin na różnych etapach wzrostu i dojrzałości.

Wybierając owoce, z których chcesz wyhodować cytrusy powinieneś uważać, aby znaleźć większe nasiona, ponieważ jest to bardziej prawdopodobne, że będą to dorodnerośliny. Po oczyszczeniu nasion ważne jest, aby szybko wprowadzić je do podłoża, ponieważ zwykle mają wysokiej jakości korzenie. Najlepiej użyć gotowego podłoża cytrusowego lub wymieszać uniwersalną ziemię z piaskiem.

Nasiona umieścić w podłożu na głębokość 1 cm. Dbamy o utrzymanie temperatury w granicach 25 stopni Celsjusza i zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza. Po 3-4 tygodniach powinny pojawić się pierwsze pączkujące rośliny.

Wymagania dotyczące cytrusów

Uprawiając rośliny, umieść je w słonecznym miejscu i staraj się chronić liście przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Latem balkony są świetną opcją, ponieważ rośliny otrzymują niesamowite naturalne światło. Warunki zewnętrzne znoszą lepiej niż jakakolwiek inna roślina. Mogą wytrzymać w zróżnicowanych warunkach wilgotności i nasłonecznienia. Ta roślina zakwitnie nawet w pomieszczeniach, o ile liście są suche.

Przy sadzeniu drzewek cytrusowych ważne jest, aby korzystać z przepuszczalnej, żyznej, umiarkowanie kwaśnej gleby. Drzewa cytrusowe są trudne w uprawie na bardzo gęstych glebach, takich jak glina i piasek. Możesz również uzyskać odpowiednią bazę cytrusową z najlepszymi składnikami na rynku. Rośliny nie lubią zbyt dużych doniczek – będą przesadzane co kilka lat. Jednak twoje rośliny dadzą ci znać, kiedy przesadzić, zarastając dziury w doniczkach. Dzięki tym przydatnym markerom opłaca się zadbać o to, aby Twoje rośliny były zadowolone!

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://www.verona.info.pl/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *