Czy katar musi trwać 7 dni? Fakty i mity na temat kataru bakteryjnego

W okresie jesienno – zimowym większość dorosłych oraz dzieci przynajmniej raz cierpi na katar oraz towarzyszące mu objawy przeziębienia lub grypy. Warto wiedzieć jednak, że katar katarowi nie równy, bowiem istnieje wiele jego odmian, do których zalicza się zarówno katar wirusowy jak i katar bakteryjny. To właśnie ten drugi rodzaj kataru staje się niezmiernie uciążliwy i wymaga szczególnej czujności oraz obserwacji.

Co warto wiedzieć o katarze bakteryjnym?

Katar bakteryjny jest katarem gęstym o żółtej lub nawet zielonkawej barwie. Powstaje on na skutek przekształcenia infekcji wirusowej w infekcję bakteryjną, czyli na skutek zakażenia bakteryjnego organizmu. Z uwagi na to, że ten rodzaj infekcji wywoływany jest przez bakterie, w większości przypadków koniecznym może okazać się leczenie farmakologiczne. Katar bakteryjny w przeciwieństwie do kataru wirusowego może powodować znaczne trudności z oddychaniem, często jest go także trudno usunąć z nosa, wydzielina może przybierać postać ropną i spływać po tylnej ścianie gardła.

Katar bakteryjny – objawy

Poza uczuciem zatkanego nosa, czasowych problemów z oddychaniem oraz rozpoznawaniem smaków lub zapachów, infekcji bakteryjnej mogą towarzyszyć także inne dolegliwości. Do najczęściej występujących objawów współtowarzyszących katarowi bakteryjnemu można zaliczyć ból głowy (który często spowodowany jest zatkaniem lub zapaleniem zatok), mokry i uciążliwy kaszel połączony z uczuciem drapania w gardle. Infekcji często też towarzyszy gorączka, która może utrzymywać się nawet powyżej 38 stopni Celsjusza.

Leczenie kataru bakteryjnego

Z uwagi na to, że kataru bakteryjnego nie należy bagatelizować, koniecznym jest zastosowanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Warto zadbać o odpowiednią higienę oraz oczyszczanie nosa z nagromadzonej w nim wydzieliny, tak aby nagromadzone w nim bakterie nie namnażały się. Kwestia ta ma także istotne znaczenie w profilaktyce choroby. Do płukania i oczyszczania nosa doskonale sprawdzą się środki zawierające wyciągi z aloesu czy kwas hialuronowy.

Objawy kataru bakteryjnego skutecznie zwalczą leki oraz krople na katar, których zadaniem jest obkurczenie naczyń krwionośnych oraz zmniejszenie produkcji pojawiającej się wydzieliny. Dobrze sprawdzają się w tym celu także leki typowo mukolityczne dostępne na wapteka.pl, których działanie polega na rozrzedzeniu wydzieliny zarówno w nosie jak i nagromadzonej w zatokach. W cięższych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza, który podejmie decyzję o stosowaniu odpowiednich antybiotyków.

Najczęstsze mity o katarze bakteryjnym. Czy zawsze musi trwać 7 dni?

Z uwagi na to, że bardzo często nie odróżnia się określonych rodzajów kataru, utarło się przekonanie że zarówno leczony jak i nieleczony katar trwa zawsze 7 dni. Określenie to jest oczywiście mitem na temat przekonań o katarze, bowiem z katarem bakteryjnym ma się do czynienia, jeśli trwa on przynajmniej 10 dni. Wiele osób uważa także, że kataru nie można wyleczyć i dolegliwość ta musi przejść sama. Podejście to jest oczywiście błędem, bowiem nieleczony katar może doprowadzić do poważnych podrażnień oraz powikłań. Kataru nie wolno także ignorować. W przypadku wystąpienia infekcji bakteryjnej mogą pojawić się daleko idące w skutkach objawy takie jak bardzo wysoka gorączka. Faktem jest natomiast to, że katarem można zarazić się także przez dotyk (np. podanie dłoni choremu lub poprzez kontakt z przedmiotami, których wcześniej dotykał chory).

Katar jest objawem chorobowym, którego nie należy lekceważyć. Bez względu na jego rodzaj ważna jest odpowiednia higiena oraz pielęgnacja jamy nosa a także w razie potrzeby zastosowanie odpowiednich środków dostępnych w aptece lub przepisanych przez lekarza.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *