Najmodniejsze kolory plis okiennych na rok 2022

Plisy okienne to modna w ostatnich latach osłona okienna, która nie tylko ogranicza ilość wpadającego do wnętrza światła, ale również pełni funkcję dekoracyjną. Jeśli w najbliższym czasie planujemy zakup plis okiennych, warto poznać, jakie trendy będą obowiązywać w 2022 roku. Oto krótki przegląd najmodniejszych kolorów, które zagoszczą na naszych oknach w najbliższym czasie. Zapraszamy do lektury.

Czym kierować się podczas doboru osłon okiennych?

Na rynku znajdziemy kilka różnych rozwiązań do ochrony mieszkania czy domu przed nadmiernym naświetleniem i nagrzewaniem przez słońce. Do najważniejszych należą plisy okienne, żaluzje, rolety i rolety rzymskie. Każde z tych rozwiązań nieco różni się funkcjonalnością. Jeśli zależy nam na precyzyjnym sterowaniem ilością światła wpadającego do pomieszczenia, warto postawić na żaluzje lub właśnie plisy okienne. Bardziej eleganckie będą rolety dzień-noc, klasyczne i rzymskie. Różnorodność form sprawia, że łatwo dobierzemy odpowiednie rozwiązanie do naszych potrzeb, upodobań oraz charakterystyki i stylu wnętrza. Przed zakupem zawsze warto dokładnie zastanowić się, w jakich porach trafia do pomieszczenia największej ilości światła, jakiej jest ono wielkości i do czego przede wszystkim ma służyć przesłona okienna.

Jak dobrać plisy okienne?

Plisy okienne, czyli swoiste połączenie żaluzji i rolet, to osłona okienna składająca się z materiału plisowanego umieszczonego pomiędzy dwiema listewkami. Są bardzo łatwe w montażu, także samodzielnym. Ich największą zaletą jest to, że można ją dowolnie umieścić w przestrzeni okna – rozciągnąć na całe bądź osłonić tylko jego fragment. Wybierając plisy okienne, powinniśmy skupić się na takich cechach jak:

  • grubość materiału, 
  • rodzaj tkaniny,
  • wymiary,
  • czy są gotowe, czy na wymiar,
  • stopień zacienienia,
  • kolor, wzór czy styl.

Jakie kolory plis okiennych będą modne w 2022 roku?

Amerykański Instytut Pantone co roku ogłasza, jakie kolory będą najmodniejszymi w danym sezonie. Barwa pojawia się później nie tylko w urządzaniu wnętrz, ale również szeroko pojętej modzie, dodatkach i akcesoriach. W 2022 roku ma to być energetyczny kolor niebiesko-fioletowy, nazywający się Very Peri. Barwa ta, pojawiając się w naszej garderobie i wnętrzach, ma nam zapewnić kreatywność i pomysłowość. Sięgając po plisy okienne Very Peri pobudzimy w sobie twórczość, wzmocnimy pewność siebie oraz staniemy się bardziej otwarci na nowe możliwości.

Jakie barwy, oprócz Pantone będą modne w 2022?

Wiemy już, jaki kolor proponuje nam Instytut Pantone. Jednak oprócz niego, modne będą również inne barwy, często bardziej stonowane. Przede wszystkim w naszych domach królować będą plisy okienne w kolorze nieba i morza. Spokojne błękity będą tonować wnętrze, nadawać mu modnego charakteru. Co więcej, błękitne czy pastelowo niebieskie plisy okienne będą pasować do wielu stylów w naszych pokojach.

W najbliższym roku chętnie będziemy również wybierać zielenie. Takie barwy pojawią się na naszych ścianach i oknach. Nie będą to z pewnością intensywne odzienie, a te stonowane, bliskie kolorom naturalnym, ziemi, pastelom. Plisy okienne w kolorze oliwkowym, szaro-zielonym staną się ciekawym akcentem w naszych oknach.

Jeśli nie jesteśmy fanami intensywnych barw, nic straconego, w 2022 roku będą modne również plisy okienne w stonowanych barwach. Uniwersalne odcienie bieli, alabastru, beży i szarości z pewnością staną się ulubieńcami wielu osób.

Plisy okienne we wzory – co będzie modne w 2022 roku?

Oprócz jednobarwnych plis okiennych, w 2022 roku modne będą także te wzorzyste. Oczywiście musimy mieć świadomość, że nie wszystkie motywy sprawdzą się na plisowanych osłonach okiennych, ale jest wiele, które będą się prezentować perfekcyjnie. Przede wszystkim warto sięgnąć po plisy okienne z motywami roślinnymi i w stylu japandi. Stonowana paleta kolorystyczna, kwiaty, liście, kamienie – to właśnie je znajdą się w naszych oknach.

Na co zwrócić uwagę, kupując plisy okienne?

Jedną z kluczowych kwestii, które musimy rozważyć przed zakupem plis okiennych, jest ich kolorystyka. Oczywiście powinna ona pasować do stylu i wielkości naszego wnętrza. Pamiętajmy, że zawsze istotny musi być umiar. Oprócz pomieszczeń eklektycznych, lepiej nie mieszać ze sobą zbyt wielu kolorów i stylów.

Kolejną ważną sprawą będzie dobór odpowiedniego materiału w plisach okiennych. Zastanówmy się, czy potrzebujemy tkanin mniej lub bardziej przepuszczających promienie słoneczne. Te kryjące zamontujemy tam, gdzie wpada nam dużo, intensywnego światła. Z kolei w pomieszczeniach ciemnych i małych, lepiej będzie sięgnąć po plisy okienne półprzepuszczające. Dzięki temu swobodnie dopasujemy ilość wpuszczanego światła.

Artykuł przygotowała firma Plisy Okienne z Łaz (pod Warszawą) zajmująca się montażem plis, rolet, żaluzji i moskitier na zamówienie.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *