Krótki przewodnik o włoskich miejscach, w których Polacy czerpią inspirację

Każdy człowiek szuka takich miejsc, które może nazwać “swoimi”, aby ponownie do nich powracać w różnych okresach swojego życia: w dobrych i złych chwilach. Dobrze wiemy, że wielka część Polaków emigrowała do Włoch szukając nowego szczęścia czy większych przygód. Tak więc pomoże im odnalezienie tych zakątków we Włoszech, w których obywatele Polski spotykają bratnie dusze. Mowa o takich miejscach gdzie rodacy mogą wpaść, aby pogadać po polsku, powspominać lub też i ponarzekać. 

Pierwszym takim miejscem jest Kościół Świętego Alfonsa przy ulicy Merulana. Znajduje się w Rzymie i jest zbudowany w stylu neogotyckim. Dzięki tak wygodnej lokalizacji co tydzień można tu spotkać wiele polskojęzycznych osób, które przyszły na mszę czy na spowiedź. Zgodnie z najnowszymi badaniami, do kościoła przychodzi ponad 38,2% wiernych polskiego pochodzenia.

Na drugim miejscu znajduje się oczywiście Fontanna di Trevi. Być może swoim wyglądem przypomina ona im najstarszą fontannę Neptuna w Gdańsku?

Foto Pixabay

Tak czy inaczej język polski można tu naprawdę często usłyszeć, a tematów do omówienia jest wiele: znalezienie dobrej pracy, ciągłe podwyżki, polityka w obu państwach, nowości w świecie filmów, muzyki czy gier komputerowych  (więcej na przykład tutaj:  polskie kasyno online), kulinaria, włoskie i polskie dania, moda i styl itd. Lubią oni też wrzucać tu polskie złotówki, aby wrócić jeszcze raz i znów znaleźć świetnego rozmówcę.  

Trzecie miejsce zajmują wspaniałe ruiny dawnego centrum Rzymu – Forum Romanum. Przychodzą tu grupki Polaków mieszkających w mieście czy okolicach, spędzają wspólnie wolny czas rozmawiając o bieżących sprawach.

Foto Pixabay

Obok Forum Romanum znajduje się Koloseum. Tam też często słychać język polski.     

Na sam koniec wyróżnimy Boloński Uniwersytet, który jest wzorem dla wszystkich polskich uniwersytetów. Instytucja działa od XI wieku, a w latach 1496-1499 studiował tu nawet sam Mikołaj Kopernik, jeden z najbardziej znanych w całym świecie polskich naukowców. Dzięki konkursowi co roku uniwersytet przyjmuje ponad 100 najbardziej utalentowanych studentów z Polski. Tak więc w czasie rekrutacji do uczelni za granicę można spróbować swoich  sił na uczelni w Bolonii i z pewnością zawiązać nie tylko włoskie, ale również polskie przyjaźnie.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 56 = 60