Rzym: Występ Zespołu Pieśni i Tańca MARYSIEŃKA z Wuppertal

15 maja br, w Rzymie, w Domu Polskim z inicjatywy i zaproszenia Stowarzyszenia POLSKA W SERCU wystąpił Zespołu Pieśni i Tańca MARYSIEŃKA z Wuppertal.

Okazją była przypadająca na 18 maja 102 rocznica urodzin Karola Wojtyły. Piękne, wzruszające i niezwykle spektakularne przedstawienie obejrzała Polonia rzymska w dziedzińcu Polskiego Domu. Była to fantastyczna okazja do polonijej integracji, zawiązania znajomości i planowania współpracy.


Międyznarodowe Stowarzyszenie Kultury i Folkloru oraz Zespołu Pieśni i Tańca MARYSIEŃKA Wuppertal
powstało w 2017 roku, jest niezależnym stowarzyszeniem i ma na celu aktywne rozpowszechnianie i
rozwijanie kultury polskiej, kształtowanie i wzmacnianie tożsamosci narodowej oraz wczesną edukację
patriotyczną, historyczną i kulturową w środowiskach polskich żyjących na terenie Niemiec, jak również
promowanie polskiej kultury, tradycji i historii w społeczeństwie niemieckim oraz innych społecznościach
zamieszkujacych w Niemczech.

Działalność skierowana jest w sposób werbalny oraz nonwerbalny do wszystkich generacji niezależnie od wieku, płci, wzynania, pochodzenia… i budzi coraz większe zainteresowanie w różnych środowiskach wzmacniając tym samym indywidualność i pozycję polonii w Niemczech. Sięgają do korzeni polskości, prezentujują polskie ludowe stroje, zwyczaje, tańce i przyśpiewki, przekazując młodym pokoleniom nasze kulturowe dziedzictwo i zamiłowanie do polskich tradycji oraz konfrontują je z historią narodową.

Zarząd: Jolanthe M. Klosowski, Małgorzata Sypuła, Katarzyna Opoka.
Treningi Zespołu folklorystycznego odbywają się pod okiem choreografa i trenera zespołu p. Elżbiety Krebs, polskiej tancerki, wokalistki i aktorki. Grupa taneczna liczy w chwili obecnej 25 członków.


Grupa pozostanie w Rzymie jeszcze kilka dni, będzie uczestniczyć w obchodach 78 rocznicy bitwy o Monte Cassino, na Mszy świętej przy Ołatarzu św. Jana Pawła II w kaplicy Watykańskiej, zwiedzi Wieczne Miasto wraz z miejscami pobytu Królowej Marysieńki, patronki zespołu.


Aleksander Nowak
Prezes Stowarzyszenia POLSKA W SERCU
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.