Konsulat Honorowy RP we Florencji: Konferencja Prof. Sergio Sammicheli pt. Generał Anders, polski bohater XX wieku

We Florencji, 25 maja br. o godzinie 17.30, w Hotelu Londra, odbyła się konferencja Prof. Sergio Sammicheli pt. Generał Anders, polski bohater XX wieku.

Na wstępie Pan Konsul Honorowy RP Stefano Barlacchi pozdrowił wszystkich i zaprosił do wysłuchania konferencji. Przedstawił Profesora Sammicheli odczytując jego biografię.

Na konferencji była obecna grupa historyczna z Florencji. To studenci pasjonujący się historią, posiadający kolekcję ubrań historycznych. Zaprezentowali się w strojach z czasów II wojny światowej.

Profesor Sammicheli przedstawił sylwetkę Władysława Andersa i wymienił również tytuły książek, dzięki którym pogłębił wiedzę o generale i zachęcił do ich lektury.

Następnie Pan Konsul Barlacchi zaprosił obecnych do zadawania pytań bądź wypowiedzi. Goście bardzo aktywnie wzięli udział w spotkaniu. Na wstępie padło pytanie do młodych studentów z grupy historycznej. Poproszono by opowiedzieli o uroczystościach na Montecassino, które miały miejsce tydzień temu.

Wiele osób opowiedziało o rodzicach, przede wszystkim o ojcach, którzy walczyli z Generałem Andersem.

Na sali była obecna Pani Vandella Marmoross, która opowiedziała o ojcu walczącym z Andersem oraz o jego pamiętniku, który kilka lat temu wydała razem z siostrą.

Jedną z najbardziej wzruszających chwil była wypowiedź Pana Franka Sznura, który pierwszy raz w życiu opowiadał publicznie o swoim ojcu.

Po części konferencyjnej i wypowiedziach gości Pan Konsul zaprosił wszystkich na poczęstunek. Był to moment wymiany zdań, żywej dyskusji i wspólnie spędzonych chwil.

Konferencja o Generale Andersie była ostatnim przedwakacyjnym wydarzeniem organizowanym przez Konsulat Honorowy RP we Florencji.

Korespondencja i zdjęcia z Toskanii Aleksandra Seghi, autorka bloga Moja Toskania.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *