Płatny wstęp do Wenecji – od kiedy i za ile?

W tym roku Wenecję odwiedzimy jeszcze bezpłatnie. Termin wprowadzenia biletów wstępu został przesunięty na 16 stycznia 2023 roku. Zapowiedziano równiez okres eksperymentalny, który ma trwać 6 miesięcy.

Wenecja zajmuje drugie miejsce we Włoszech wśród docelowych tras turystycznych (dane Istat z 2018).

Wenecja, rozumiana jako wyspa, to miasto liczące nieco ponad 50 000 mieszkańców, każdego dnia odwiedzane przez ponad 35 000 turystów dziennie. To dane statystyczne, gdyż nie we wszystkie dni lub okresy jest jednakowo. Oznacza to, że w pewnych okresach liczba odwiedzających faktycznie wzrosła i to nawet ponad dwukrotnie. Zdarzało się, że jednego dnia podczas świąt przybyło tu nawet ponad 125.000 tys. turystów!

Miasto musi się bronić przed gwałtownym ruchem turystycznym.

Według informacji z urzędu miasta najbardziej „agresywny” jest niezapowiedziany, jednodniowy turysta , dlatego od 2023 roku to właśnie dzienny turysta zapłaci więcej jeśli nie zarejestruje swojego pobytu. Jeśli natomiast będzie zarejestrowany otrzyma zniżkę nie tylko na wstęp do Wenecji, ale także na wejścia do muzeów .

Jak twierdzi burmistrz miasta

System rezerwacji jest właściwą ścieżką do bardziej zrównoważonego zarządzania turystyką „ 

Ile turystów dziennie jest w stanie przyjąć Wenecja?

Istnieje symulacja z 2018 r., w której profesor ekonomii gospodarki turystycznej w Ca 'Foscari, Jan Van Der Borg, obliczył maksymalną liczbę turystów na 52 tys. odwiedzin dziennie. Temat zrównoważonej turystyki w tak delikatnym mieście jak Wenecja nie może być traktowany powierzchownie, ponieważ sam w sobie jest kluczowy dla życia miasta, z całym jego dziedzictwem historycznym, artystycznym i architektonicznym oraz dla samych jego mieszkańców. Dlatego ważne będzie wprowadzenie zarządzenia, które ograniczy gwałtowny napływ turystów. Od 2023r. maksymalna dzienna liczba odwiedzających będzie wynosiła 40.000.

Ceny biletu

Oficjalnie bilet wstępu będzie obowiazywał od dnia 16 stycznia 2023 r. Do tego czasu, jak potwierdził burmistrz miasta Luigi Brugnaro, „Ktokolwiek wjedzie do Wenecji w tym roku nie będzie miał obowiązku zakupu biletu,,

Jednak już od nowego roku, by wjechać do Wenecji, bilet będzie obowiązkowy .

Bilet będzie tańszy dla tych, którzy zakupią go z wyprzedzeniem online i pozostaną tu na noc. Jeśli pozostaną na kilka dni prawdopodobnie bedą zwolnieni z tej opłaty, gdyż zapłacą podatek turystyczny. Bilet można będzie zakupić tez na miejscu. Jednak będzie on najdroższy, a jeśli będzie już ,,komplet,,to nie wpuszczą was do miasta.

Foto Pixbay

Cena biletu będzie wahać się od 3 do 10 euro za osobę w zależności od dnia przyjazdu, specjalnych wydarzeń i od ilości turystów. Najbardziej oblegane dni oznaczone na czarno , jak np. weekendy , dni ewentów będa kosztować najwięcej tj. 10 euro . Maksymalnie do miasta zostanie wpuszczonych 40 tys. osób.

Bilety będą po 3 ,6, 8 lub 10 euro, w zależności od koloru (zielony, czerwony lub czarny), którymi zaznaczony będzie dzień wizyty w Wenecji na podstawie zatłoczenia czy specjalnych wydarzeń.

Dni nieoznaczone 6 euro.

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *