PAWEŁ SMOLEŃSKI LAUREATEM WŁOSKIEJ NAGRODY IM. KAPUŚCIŃSKIEGO

Jako korespondentka portalu Polacywewloszech z prawdziwą przyjemnością i dumą dzielę się z naszymi czytelnikami, Polonię włoską, informacją, że mój kolega z Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, Paweł Smoleński, odbierze w Rzymie 30 września nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Ta włoska Nagroda za reportaż literacki i fotograficzny przyznawana jest od roku 2012 z inicjatywy rzymskiego Festiwalu Literatury Podróży (Festival della Leteratura di Viaggio) i Instytutu Polskiego w Rzymie, we współpracy z włoskim wydawnictwem Feltrinelli i rodziną Ryszarda Kapuścińskiego. Laureaci otrzymują rzeźbę autorstwa polskiego rzeźbiarza Krzysztofa Bednarskiego, odlaną w brązie.

W poprzednich latach wśród polskich laureatów znaleźli się pisarze i reportażyści Wojciech Jagielski i Wojciech Tochman, a także popularyzator literatury polskiej, włoski wydawca Francesco M. Cataluccio.

Uroczystość wręczenia nagrody będzie miała miejsce w siedzibie Casa delle Letterature, Piazza dell’Orologio, 3, 00186 Roma RM. Organizowana jest co roku przez władze włoskiego Towarzystwa Geograficznego (Societa Italiana Geografica) z siedzibą w rzymskiej Villa Celimontana, w ramach XVIII edycji Festiwalu Literatury Podróży, który potrwa od 29 IX do 02 X 2022. 

Tegoroczny laureat Nagrody Kapuścińskiego, Paweł Piotr Smoleński, to polski dziennikarz, reporter i pisarz. Autor albumów i książek z obszaru literatury pięknej, powieści historycznej, reportażu, książek o tematyce politologicznej, jak: „Pokolenie kryzysu” (Instytut Literacki w Paryżu, 1989),Noir sur blanc (Gazeta Wyborcza, 1991), „Salon patriotów” (Rytm 1994),,Irak. Piekło w raju” (Świat Książki2004) oraz licznych zbiorów reportaży i esejów „Izrael już nie frunie” (Wydawnictwo Czarne, 2006), Balagan. Alfabet izraelski – subiektywny słownik-przewodnik po Izraelu” (Agora S.A., 2012)

Za książkę „Pochówek dla rezuna” (Wydawnictwo Czarne, 2001) otrzymał w 2003 roku Nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego, a za teksty poświęcone Irakowi – Nagrody im. Kurta Schorka. 

Dziennikarz, autor artykułów, esejów, tekstów o charakterze publicystyki literackiej, od czasów studenckich współpracował z pismami drugiego obiegu pod pseudonimem Tomasz Jerz oraz z paryską „Kulturą”. Od 1989 roku na stałe związany z Gazetą Wyborczą. Jego artykuł w „Gazecie Wyborczej” z 27 grudnia 2002, zatytułowany „Ustawa za łapówkę czyli przychodzi Rywin do Michnika”, opisujący tzw. „Aferę Rywina” wywołał skandal polityczny. W 2012 Paweł Smoleński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Tekst: Barbara Czechmeszyńska / Fundacja Pokolenia Pokoleniom

Foto: Tamara Pieńko
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *