SENIGALLIA: Druga edycja warsztatów “Przedsiębiorcze Polki we Włoszech”

Statystyki od lat pokazują, że ponad 70% polskiej społeczności we Włoszech to kobiety. W 2020 roku było około 4000 firm z polskim kapitałem. Aż 50% właścicieli tych firm to kobiety. W przypadku włoskich przedsiębiorców panie stanowią we Włoszech tylko 30%.

8 października 2022 r. Urząd Konsularny Ambasady RP w Rzymie zorganizował po raz drugi warsztaty PRZEDSIĘBIORCZE POLKI WE WŁOSZECH. Odbyły się one tym razem nie w Rzymie, a w regionie Marche, w mieście Senigallia, w sugestywnej scenerii Rotonda a Mare. Do zorganizowania spotkania przyczynili się Konsulat Honorowy RP w Ankonie, Italia Polonia w Biznesie, Firmissima, Gmina Senigallia. Na wydarzenie przybyły dziesiątki Polek z odległej Kalabrii, Trentino i Emilia-Romagna.

Wszystkich przybyłych przywitała pani Agata Ibek-Wojtasik konsul RP w Rzymie, Cristina Gorajski Visconti konsul honorowy RP w Ankonie, radna gminy Senigallia Cinzia Petetta.

To był dzień poświęcony Polkom, które chciały się dowiedzieć, jak rozwijać swój biznes we Włoszech lub podzielić się swoimi doświadczeniami. Tematyka głównie dotyczyła kwestii prawnych i podatkowych. Pierwszą część zatytułowaną “Plan. Od pomysłu do działania, czyli jak przygotować i zaplanować swoją działalność gospodarczą we Włoszech” poprowadziła Anna Czerwińska i jej koledzy Saverio Farina i Diego Torresi z kancelarii – FTA Advisors S.r.l. Po krótkiej przerwie obiadowej miała miejsce praktyczna symulacja szacowania kosztów i przychodów przedsięwzięcia biznesowego. W godzinach popołudniowych była możliwość indywidualnych konsultacji z ekspertami fiskalnymi, jak również z Mauro Radici, który w imieniu Firmissima był do dyspozycji w sprawie porad dotyczących: komunikacji, wydarzeń, marketingu i promocji reklamowej.

Podczas przerwy na kawę można było obejrzeć wystawę pt. ,,Milczenie jest gorsze od przemocy”, na którą zaprosiła Bożena Krasoń – Spotkania Polonijne.   Przyglądając się zdjęciom można było posłuchać muzyki jazzowej zespołu Alessandro Menichelli Trio. Był to również czas na nawiązywanie kontaktów i wymianę doświadczeń.

Tuż później odbyła się druga Sesja Warsztatowa – Networking & Success Stories jak i prezentacja produktów kobiecego biznesu. Wówczas to słowa uznania pod adresem przedsiębiorczych kobiet wyraził przewodniczący Rady Miejskiej Senigalli, Massimo Bello, który od lat śledzi działalność społeczności polskiej. To właśnie tu od 1999 r. ma swą siedzibę Stowarzyszenie Włosko-Polskie Nowe w Marche – AIPNM. Jej prezesem jest Maria Teresa Bulhak-Jelka, która przybyła na seminarium i zabrała głos, dzieląc się historią kobiet swej rodziny. Podkreśliła jak cenna i trudna jest rola Polki na obczyźnie.

Swoje Case Studies & Success Stories zaprezentowały: Anna Chmielnicka, Sara Capone, Justyna Skiba dla Lashmania Anny Marii Zamelskiej; Małgorzata BartmanSoap Gosia, Anna Maria SzularzWinnica Murola, Anna TraczewskaFirmissima, Mirka Śliwka – Sales Area Manager Italia, Maria Gulczyńska-Baci – Poliartyzm. 

Na koniec Alessandro Impoco, dyrektor Państwowej Szkoły Zawodowej Usług Hotelarskich, Gastronomii, Handlu i Turystyki imienia Alfredo Panzini w Senigallii przybliżył wszystkim coroczną konferencję AEHT, w której weźmie udział w połowie października blisko 800 uczniów i nauczycieli z 25 państw. Na hali targowej „Marche Expo Experience” będą rywalizować europejskie drużyny w kuchni, sali restauracyjnej, barze jak i w usługach hotelarskich. Przedsiębiorcze Polki zostały zaproszone do odwiedzenia tych wyjątkowych targów i do nawiązania współpracy.

Dzień zakończył się optymistycznie podziękowaniami dla prelegentów, dla organizatorów, w nadziei na pomyślny rozwój kobiecej przedsiębiorczości we Włoszech.

Korespondencja Anna Traczewska, Firmissima.

Foto Mauro Radici.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *