Dzień Wszystkich Świętych, katolicka uroczystość obchodzona 1 listopada

W kościele katolickim dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest od IX wieku i został wyznaczony na 1 listopada przez papieża Grzegorza IV w 837 roku. W ten dzień szczególnie wspominamy zmarłych z naszych rodzin, przyjaciół oraz bohaterów narodowych. Już pod koniec października na cmentarzach składane są na grobach kwiaty i palone lampki, na mogiłach i pomnikach płoną znicze i świeczki, jako symbol pamięci.

Foto Pixabay

To jedno z najpopularniejszych świąt w Polsce, gromadzące co roku na cmentarzach miliony Polaków, którzy kultywują pamięć o swoich bliskich zmarłych.

1 listopada składamy w kościele też ofiary na tzw. wypominki, wypisując imiona zmarłych na kartkach z prośbą o modlitwę w ich intencji.

Tego dnia kościół katolicki wspomina zmarłych,  nie tylko oficjalnie uznanych świętych czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale również anonimowych świętych oraz wszystkich wiernych zmarłych. 

Katedra w Pistoi, foto Aleksandra Seghi

Następnego dnia, 2 listopada, obchodzony jest dzień wspomnień zmarłych (zwany powszechnie dniem zadusznych) i również w ten dzień odwiedzamy cmentarze, wspominamy i modlimy się za osoby które odeszły.

Aż 95 proc. Polaków deklaruje, że obchodzi Święto Wszystkich Świętych, uczestnicząc w modlitwie i odwiedzając cmentarze.

Od 1 do 8 listopada wierni mają możliwość otrzymania odpustu zupełnego, czyli darowania kary za skutki wywołane przez grzechy i ich odpuszczenie w Sakramencie Pokuty.

Odpust można ofiarować w swojej intencji lub za bliską nam osobę która zmarła. Aby móc go otrzymać trzeba m.in. odwiedzić cmentarz i modlić się za zmarłych.

Święto Wszystkich Świętych celebrują również prawosławni, chociaż nie należy do ich tradycji cerkiewnej.

W Polsce Dzień Wszystkich Świętych jest dniem bardzo uroczystym i pełnym zadumy, mającym być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku  zmarłym.

Foto Pixabay

Tekst Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *