,,Stop przemocy wobec kobiet,,- wystawa w Bolonii z udziałem polskich artystek.

Inauguracja wystawy odbyła się 25 listopada o godzinie 18.00 w znanej bolońskiej galerii ArteBO. W wystawie uczestniczyli artyści z całego świata z ponad 10 krajów . Również polskie artystki wystawiły swoje prace: Weronika Lott z Florencji, Alicja Cieliczka z Rzymu i Aneta Malinowska z Bolonii.

Autor: Aneta Malinowska

Podczas wydarzenia zabrał głos dyrektor galerii Roberto Lacentra, następnie poruszono temat przemocy wobec kobiet oraz zarecytowano wiersze także o tej temacie. Dyskusja miała skłonić do refleksji nad dzisiejszą rolą kobiet w świecie i nad tym jak zmieniała się  jej pozycja, miejsce w społeczeństwie oraz kulturze. Dyskutowano także nad  pojęciem  feminizmu czyli dążeniem do emancypacji kobiet i równouprawnienia płci.

Przemawia Weronika Lott
Obraz Alicji Cieliczka

Głos zabrała również Weronika Lott z Florencji, której praca nosi tytuł  ,,Libera nos a malo,,  – ,, Wyzwól nas od zła ,,.

Obraz Weroniki Lott

25 listopada to międzynarodowy dzień eliminacji przemocy wobec kobiet. Został wybrany dla upamiętnienia zamordowania sióstr Mirabal (Patria, Minerva i Maria Teresa) 25 listopada 1960 roku w czasach dyktatury Rafaela Trujillo w Republice Dominikany. W 1999 Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała oficjalnie 25 listopada Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet.

W samej Polsce co 40 sekund kobieta doświadcza przemocy, a około 500 kobiet rocznie umiera z tego powodu.

,,Przemoc ma różne oblicza, jeśli kocha nie krzywdzi!, przemoc boli, przemoc zabija, przemoc to nie tylko siniaki, przemoc to przestępstwo, przemoc to …niemoc , każda przemoc wobec innego człowieka jest złem !,,

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *