8 grudnia obchodzone jest święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Niepokalane Poczęcie jest jednym z najważniejszych uroczystości religii katolickiej i przypada 8 grudnia a wraz z nią celebrowana jest postać Matki Bożej, zgodnie z liturgią kościoła. Święto Niepokalanego Poczęcia jest dogmatem katolickim czyli uniwersalną prawdą ogłoszoną 8 grudnia 1854 r. przez papieża Piusa IX bullą „Ineffabilis Deus”. Tego dnia usankcjonowano, że Dziewica Maryja od poczęcia została zachowana od grzechu pierworodnego.

W Rzymie, najbardziej wyczekiwanym momentem jest adoracja figury Matki Bożej 8 grudnia na Piazza Mignanelli obok Piazza di Spagna. Każdego roku Papież, strażacy, władze miasta, instytucje religijne oraz wierni i turyści przybywają pod obelisk Madonny na tą uroczystość oddając hołd bukietami kwiatów. Strażacy jako pierwsi dekorują figurę Niepokalanej, wieńcem białych róż a około godziny 16.00 na placu przed kolumną przyjeżdża Papież, wcześniej modlący się przed obrazem patronki Wiecznego Miasta – św. Salus Populi Romani w bazylice Santa Maria Maggiore.

W poprzednich dwóch latach inicjatywa została odwołana z powodu panujacej pandemii, Papieża Franciszek udał się zarówno w 2020 jak i 2021 roku do stóp kolumny, na której znajduje się posąg Madonny, na prywatną modlitwę o świcie. W tym roku, Papież u stóp posągu Madonny, modlił się o pokój na całym świecie a w szczególności o zaprzestanie wojny w Ukrainie. Modląc się, wzruszył się przed figurą Matki Bożej, „Niech pokój zwycięży wojnę” po tych słowach głos Papieża się załamał, „Historia się powtarza. Widzimy dzisiaj, co się dzieje na Ukrainie. Módlmy się o pokój”,

„Niepokalana Dziewico, dzisiaj pragnę zanieść ci dziękczynienie narodu ukraińskiego za pokój, o który od dawna prosimy Pana”.

Co roczne wydarzenie adoracji Matki Bożej w Rzymie jest magicznym połączeniem duchowości i historii z wyjątkowo świąteczną atmosferą.

Święto Niepokalanego Poczęcia przypadające na 8 grudnia, pomimo tego, że jest świętem religijnym, jest również świętem państwowym państwa włoskiego, to również tradycyjny dzień w którym wszyscy Włosi przyozdobiają choinkę, budują szopkę, ozdabiają świątecznie mieszkania i rozpoczynają zakupy prezentów pod choinkę.

Od tego dnia dla Włochów  rozpoczyna się okres bożonarodzeniowy.

Tekst: Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *