Bolonia: Polskie ślady i niesamowite odkrycie. Sanie Marysieńki w Zola Predosa.

Na obrzeżach Bolonii znajduje się wspaniały Pałac Albergatti, który jest jednym z najwspanialszych dzieł architektonicznych europejskiego baroku oraz życia społecznego i kulturalnego tamtych czasów. Gościło w swoich murach królów, królowe, książęta i księżniczki, wytwornych muzyków i pisarzy, naukowców oraz poszukiwaczy przygód. Bywała tam między innymi także polska królowa Maria Kazimiera Sobieska zwaną Marysieńką.

Foto Wikipedia

Własnie tu podczas swojego pobytu pozostawiła w prezencie rodzinie Albergatti drewniane, ciemnozielone polakierowane sanie z kwiatowymi dekoracjami . Najprawdopodobniej nie były one przeznaczone do użytku. Eksperci twierdzą, że ich polakierowanie wskazuje na to, iż zostały zaprojektowane jako element wystroju domu. Poza tym są jednoosobowe. Nie wiadomo jednak z jakiej to okazji i w jakich okolicznościach królowa podarowała je rodzinie.

,,Udała się do Bolonii. Tam na jej powitanie czekało sto powozów z najznakomitszymi obywatelami miasta, którzy zorganizowali dla niej varij divertimenti.

Marysieńka z przyjemnością pozostała w Bolonii dłużej niż zamierzała. Podczas jednego z balów, na których grała ogromna orkiestra ponownie zorganizowała ballo alla Polaccha w wykonaniu swoich panien honorowych,, – tekst pochodzi ze starego periodyka „Foglio di Foligno” [21.III.1699]

Zdjęcie sań można obejrzeć na stronie z włoskiego katalogu generalnego Dziedzictwa Kulturowego. Link TUTAJ.

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *