Forlì: Prezentacja i projekcja filmu ,,Położna,, reżyserii Marii Stachurskiej

Wpiątek 27 stycznia w Salone Comunale (Piazza Saffi 8 Forli) o godzinie 17.00 odbędzie się prezentacja i projekcja filmu documentalnego ,,Położna,,.

Po projekcji filmu będzie spotkanie z reżyserką Marią Stachurską, zorganizowane przez gminę Forlì dzięki współpracy Piera Luigiego Consorti, przedstawiciela Ordo Equestris Beatissmae Claromontanae z Częstochowy (Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogurodzicy).

Film dokumentalny bogaty w świadectwa koncentruje się na postaci Stanisławy Leszczyńskiej, ciotki reżyserki i, która przyjęła na świat trzy tysiące dzieci w Auschwitz sprzeciwiając się nakazowi ich likwidacji zaraz po urodzeniu.

Na spotkaniu obecna będzie również aktorka Elżbieta Wiatrowska, która wcieliła się w bohaterkę , pani ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, biskup Forli Livio Corazza i burmistrz Forlì Gian Luca Zattini.

Wprowadzenia dokona Monika Pelczar, przedstawicielka Polonii w Forlì.

Ponadto film zostanie zaprezentowany i wyświetlony:

Sobota 28 stycznia

w godz. 8.00-10.00 (Istituto Tecnico Nazionale Marconi viale della Liberta 14 Forlì )

od godz. 11.00 do 13.00 (Liceo Scientifico Fulcieri via Aldo Moro 11)

,,Położna ,,to film dokumentalny, który opowiada o losach Stanisławy Leszczyńskiej ,która wbrew rozkazom przyjeła na świat ponad trzy tysiące dzieci.

Pomagała Żydom z łódzkiego getta, prowadziła także działalność konspiracyjną, potem została pojmana przez gestapo i zesłana do obozu w Oświęcimiu .Właśnie tu w najmroczniejszym miejscu na ziemi rozpoczęła sie jej misja.

Film opisuje dramat z jakim na codzień spotykały się kobiety. Stanisława w nieludzkich warunkach obozu zagłady odebrała ponad trzy tysiące porodów. Powołanie okazało się dużo silniejsze niż rozkazy doktora Mengle.

To głęboka miłość do Boga i ludzi była motorem jej działania. Z tej miłości czerpała siłę, a wierność powołaniu sprawiła, że jej postawa była niezłomna przez całe jej życie .

Film przedstawia również historie osób, które dzięki Stanisławie Leszczyńskiej przeżyły w obozie. Narratorem opowieści jest wnuczka Stanisławy, Elżbieta Wiatrowska.

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *