SASSOLINO – premiera w Bolonii spektaklu teatralno-muzycznego z okazji Dnia Pamięci

Sassolino to spektakl teatralno-muzyczny o Shoah, inspirowany ilustrowaną książką o tym samym tytule autorstwa Mariusa Marcinkeviciusa, wydaną przez Caissa Italia, z ilustracjami Ingi Dagilė.

Premiera odbyła się w czwartek o 10.15, a widzami byli uczniowie bolońskich szkół, którzy w dużym skupieniu oglądali przedstawienie. Po jego zakończeniu mogli zadawać pytania, między innymi ilustratorce książki Indze Dagilė, która z Wilna specjalnie na tę okazję przyjechała. Też w czwartek o 18.00 odbyło się kolejne spotkanie z Ingą Dagilė, dla której praca przy tej książce była wyjątkowo trudna. Do tego stopnia, że dwukrotnie postanawiała ją przerwać, bojąc się, że nie zdoła przekazać całego ogromu emocji, jakie utwór zawiera. Po dokładnej dokumentacji postanowiła wzorować się na prawdziwych postaciach, jakie udało jej się odnaleźć w swoich poszukiwaniach.

Jest lato 1943 roku. Eitan i Rivka ( w te postacie wcielają się znakomicie Lorenzo Monti i Daniela Micioni) bawią się swoim żółtym latawcem, jedynym, który może jeszcze swobodnie latać. Dookoła jest wojna i trwa eksterminacja Żydów. Znikają kolejni krewni, znajomi… Wieś Ponary, dziś to terytorium Litwy, wtedy część okupowanej Polski. Są tam, ale mogliby być w Warszawie, Berlinie, Paryżu. Albo w Rzymie. Kiedy wszystko wydaje się być bólem, kamyk przynosi wiadomość o przyjaźni i nadziei.

Autorem i reżyserem jest Bruno Cappagli, oprócz dwóch narratorów, jednocześnie grających dwójkę bohaterów – Riwkę i Eitana na scenie jest niesamowity kwintet muzyczny, pod batutą Giambattisty Giocoli. To właśnie muzyka nadaje patos i głębię, a na poziomie dramaturgicznym opowiada jak dźwięki mogą koić w niektórych bardzo dramatycznych momentach.

Wykonywane są dzieła Arnolda Schoenberga i Dariusa Milhauda, dwóch kompozytorów żydowskiego pochodzenia. Muzyka jak latawiec przesuwa się po niebie ludzkiej duszy. Piękne ilustracje Ingi Dagilè pełnią rolę poetyckiego dopełnienia tej przejmującej historii o miłości i przyjaźni.

Przedstawienie na długo zapadnie w naszą pamięć, a powinni go zobaczyć tak dorośli jak dzieci.

Produkcja Teatro del Baraccano i La Baracca – Testoni Ragazzi przy współpracy Museo Ebraico di Bologna i Caissa Italia

Reżyser Bruno Cappagli

Aktorzy Daniela Micioni, Lorenzo Monti

Orkiestra z Baraccano

dyrygent Giambattista Giocoli

skrzypce Roberto Noferini, wiolonczela Katia Bannik, flet Filippo Mazzoli, klarnet Davide Braco, fortepian Denis Zardi

Przedstawienie będzie grane:

27 stycznia 2023 r. godz. 20.30,

28 stycznia 2023 r. godz. 20.30,

29 stycznia 2023 r. godz. 17.00.

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]

Zdjęcia: Paola Perrone, Maja Kuliczkowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *