Niesamowite odkrycie – Dom generała Grabińskiego

Niedaleko Bolonii, w Budrio, znajdują się ruiny domu Grabińskiego. Dom zwany jest jako Villa Romantica czyli romatyczna willa.

Pochodzi ona z około XVI wieku. Budynek został zniszczony w wyniku kilku bombardowań podczas II wojny światowej.

HISTORIA: Dom został zbudowany na zlecenie ważnej bolońskiej rodziny senatorskiej Berò i był ich własnością aż do XVII wieku kiedy to został zakupiony przez Savini, rodzinę, która zasłynęła w okolicy z uprawy i handlu konopiami. W okresie dominacji francuskiej stała się własnością generała Grabińskiego

W 1830 roku przyszły pułkownik Luigi Cocchi kupił od niego willę, pomimo tego, że Grabiński oszukał go po to, by więcej zarobić na sprzedaży nieruchomości. Grabiński zmarł w wieku 72 lat 25 sierpnia 1842 roku w innej swojej posiadłości w San Martino w Argine niedaleko Bolonii.

Po ślubie z Mariettą Alfonso Cocchi, syn pułkownika, rozpoczął pierwsze prace remontowe nad willą i zmienił jej nazwę na „Villa Mary”, dedykując ją swojej żonie, która zmarła wkrótce po zakończeniu prac. Po ponownym ślubie z Anną Pagani i urodzeniu siedmiorga dzieci, zdecydował się na rozbudowę willi, aby pomieścić dużą rodzinę. W 1928 roku willa została zakupiona przez Biankę Zucchelli, bardzo elegancką kobietę, która była tak głęboko zakorzeniona w XIX wieku, że postanowiła nazwać swój nowy dom „Villa La Romantica”, ponieważ dom przypominał jej kanony estetyczne XIX wieku. Pani Zucchelli wykonała dalsze prace, aby go upiększyć również dlatego, że pochodząc z rodziny śpiewaków operowych, często organizowała przyjęcia i bankiety. W 1943 roku zmarła, a willa została przekazana „artystom”, którzy niestety nie mogli z niej korzystać ze względu na liczne bombardowania, jakich doznała rezydencja w czasie wojny. Pozostałości tego, co kiedyś było wspaniałym mieszkaniem, zostaną później zakupione przez Fundację Zucchelli (założoną dzięki testamentowi Bianki), której celem jest oferowanie wsparcia finansowego studentom otrzymującym stypendia do Akademii Sztuk Pięknych i Konserwatorium.

Obecnie niektórzy mieszkańcy Budrio mówią o skarbie, który rzekomo ukryty jest w niedostępnych piwnicach willi, inni twierdzą o obecności duchów, które krążą po ruinach …. W 1997 r. w Budrio podjęto decyzję, że na terenie, na którym stoi willa „la Romantica”, zostaną wybudowane domy mieszkalne, ale do dziś nie rozpoczęto realizacji tego projektu.

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Zdjęcia ,,Tesori abbandonati,,
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *