11 lutego obchodzimy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes i Światowy Dzień Chorego

11 lutego obchodzimy święto Matki Bożej  z Lourdes i zarazem Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1992 roku, aby w tym dniu kościół oddał się modlitwie, refleksji i dostrzeżenia tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

W 4 lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu 11 lutego 1858 roku, Matka Boża pojawiła się ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej w Lourdes. Podczas osiemnastu zjawień (w okresie 11 lutego – 16 lipca) Maryja wzywała do modlitwy i pokuty. Pierwsze objawienie miało miejsce 11 lutego, kiedy Bernadeta wraz z siostrą i przyjaciółką udała się w pobliże Starej Skały na poszukiwanie suchych gałęzi na opał. W momencie gdy Bernadetta została sama zobaczyła światłość, z której wyłoniła się postać „Pięknej Pani” z różańcem w ręku. Od tego dnia, objawienia powtarzały się zawsze w tym samym miejscu aż do 16 lipca 1858 roku. Gdy 14 lutego Matka Boża ukazała się Bernadecie w czasie odmawiania różańca, dziewczynka zaczęła kropić Ją wodą święconą „Im bardziej kropiłam Ją wodą święconą, tym bardziej się uśmiechała…” – napisała później Bernadeta. 

Foto z Wikipedii Dennisa Jarvis, Halifax, Kanada

Kolejny raz Bernadeta udała się w pobliże groty 18 lutego, tym razem przyszli z nią dorośli, ciekawi tego co się wydarzyło i czekając razem z dziewczynką na objawienie. 25 lutego Bernadeta usłyszała polecenie, aby poszła napić się wody ze źródła i na oczach tłumu ukazało się źródło, którego wcześniej w tym miejscu nie było. Woda biła z niego coraz obficiej, jak się później okazało, woda ta ma moc leczniczą. 

W czasie kolejnych objawień, Matka Boża ponownie poprosiła, aby w miejscu objawień wybudowano kościół, poleciła także Bernadecie, aby modliła się nadal na różańcu, wzywając wszystkich do modlitwy i pokuty.

25 marca, w uroczystość Zwiastowania, Bernadeta ponownie ujrzała Matkę Bożą. Dziewczynka zapytała Ją o imię, usłyszała odpowiedź: „Jam jest Niepokalane Poczęcie”. To bardzo ważne słowa, ponieważ 4 lata wcześniej został ogłoszony przez papież Pius IX budzący kontrowersje dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi.

Po wielu badaniach, 18 stycznia 1862 roku komisja biskupa z Targes ogłosiła dekret, że „można dać wiarę” objawieniom jakie nastąpiły w Lourdes, przy czym w 1864 roku przystąpiono do budowy świątyni, która została uroczyście poświęcona przez arcybiskupa Paryża Guiberta w roku 1875. 

W uroczystości tej wzięło udział: 35 arcybiskupów i biskupów, 3 tys. kapłanów i 110 tys. wiernych.

W roku 1891 Leon XII ustanowił święto Objawienia się Matki Bożej w Lourdes które przypada na 11 lutego a św. Pius X w 1907 r. rozciągnął je na cały Kościół.

W 1866 roku Bernadeta wstąpiła do klasztoru Notre Dame de Nevers, gdzie zmarła na gruźlicę w 1879 roku, w wieku 35 lat. W 1925 roku papież Pius XI beatyfikował  Bernadeta, a w roku 1933 kanonizował. Wspomnienie o niej obchodzone jest 16 kwietnia.

Treścią orędzia Maryi z Lourdes jest wezwanie grzeszników do nawrócenia, a całego Kościoła i wiernych do modlitwy i pokuty. Lourdes stało się miejscem promieniującym na cały świat duchem miłości, zwłaszcza względem chorych i ubogich. Wierni wypraszają tam liczne łaski dzięki wstawiennictwu Matki Najświętszej.

W dniach 14-15 sierpnia 2004 r. papież Jan Paweł II po raz drugi w czasie swego pontyfikatu odwiedził sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Była to jego ostatnia, 104. zagraniczna podróż apostolska. Okazją do wizyty w Sanktuarium była 150 rocznica ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Na zakończenie modlitwy różańcowej z wiernymi na dziedzińcu Bazyliki Różańcowej w Lourdes 14 sierpnia 2004 r., Ojciec Święty odmówił przygotowaną przez siebie z okazji Pielgrzymki modlitwę do Matki Bożej.

To trzydzieści jeden lat temu w 1992 roku św. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego, aby uwrażliwić wiernych oraz katolickie instytucje służby zdrowia i społeczeństwo cywilne na potrzebę zwrócenia uwagi na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują. 

Foto Pixabay

W ostatnich latach Kościoł przebył długą drogę poczynając wiele kroków naprzód, obejmując modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo jak i fizycznie, ale pozostaje jeszcze długa droga do tego, aby wszyscy chorzy, także w miejscach i sytuacjach największego ubóstwa i marginalizacji, otrzymali potrzebną im opiekę zdrowotną a także opiekę duszpasterską. Kościół stara się zwrócić uwagę całego Świata na różne potrzeby tych osób dla zapewnienia im właściwej opieki i aby poprzez modlitwę mogli przeżywać czas choroby w zjednoczeniu z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

„Choroba jest częścią ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie” – napisał Papież Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Chorego 2023. Ojciec Święty zauważa, że to właśnie stosunek względem chorych pokazuje stan naszej wspólnoty, czy idziemy razem, czy też każdy na własną rękę. Przypomina również, że nigdy nie jesteśmy gotowi na chorobę, a często nawet nie chcemy się przyznać, że staliśmy się starsi z wiekiem. Doświadczamy lęku przed bezbronnością i bezsilnością która nam towarzyszy w chorobie, często oddalając się od osób nam bliskich aby nie być dla nich ciężarem, ale może dojść do tego, że ludzie sami nas opuszczą.

Światowy Dzień Chorego obchodzony corocznie 11 lutego jest zachętą, aby dostrzec wartości, które w mozaikę ludzkiego życia wnosi każdy człowiek chory i cierpiący. Podkreślając, że nie możemy być obojętni na cierpienie i chorobę ludzi, musimy odpowiednio reagować na ich potrzeby wspierając ich i zapewniając im nieustanną pomoc.

Tekst: Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *