Apel Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych

Poniżej publikujemy apel Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych:

Drodzy przedstawiciele mediów polonijnych,

Okrutna wojna w Ukrainie nie powinna nam pozwolić zapomnieć o innych niesprawiedliwościach, które dotykają naszych Rodaków na Białorusi.

Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz na rzecz mniejszości polskiej na Białorusi, po prawie 2 latach od aresztowania został w pokazowym procesie przy drzwiach zamkniętych skazany na 8 lat więzienia w kolonii karnej.

Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych uhonorowało w 2021 roku Andrzeja Poczobuta nagrodą Stowarzyszenia „Wolność słowa” i w latach 2021-2022 wydawało odezwy apelując o jego uwolnienie. Tym razem potępiamy wydany na niego wyrok i domagamy się jego bezwarunkowego uwolnienia. Odezwa w języku polskim i angielskim została rozesłana m.in. do szwedzkiego MSZ, do Parlamentu Europejskiego, OBWE i do ONZ. Zachęcamy do przyłączenia się do naszej akcji albo własnymi odezwami albo z wykorzystaniem tej ze Stowarzyszenia Mediów. Wysyłajcie je do rządów w Waszych krajach zamieszkania,  liczy się każde działanie w tej sprawie.

Jak narazie odpowiedź przyszła z Office of the Representative on Freedom of the Media, Organization for Security and Co-operation in Europe z zapewnieniem, że podejmą kroki w tej sprawie.

Nie bądźmy obojętni wobec tego co spotkało naszego Kolegę.

.

Teresa Sygnarek

Prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *