FIFA wyróżniła Polaka za najładniejszą bramkę na świecie! I nie był to Robert Lewandowski

Marcin Oleksy, zawodnik amp futbolu czyli piłki nożnej osób po amutacji kończyn, został laureatem nagrody im. Ferenca Puskasa przyznawanej przez FIFA. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał to wyróżnienie. Najpiękniejszego gola świata 35-letni piłkarz z Nowej Soli strzelił z przewrotki, opierając się o kulach.

„Dziękuję całemu środowisku amp futbolowemu, bo ktoś stworzył ten piękny sport, dzięki któremu możemy się spełniać” – mówił podczas odbierania nagrody z rąk Alessandro Del Pierro, legendarnego piłkarza Juventusu Turyn.

Marcin Oleksy w młodości bronił bramki w czwartoligowej Koronie Kożuchów. W listopadzie 2010 roku został potrącony przez samochód i w wyniku wypadku stracił nogę. Po latach rehabilitacji w 2019 roku dołączył do drużyny amp futbolu, czyli piłki nożnej dla osób po jednostronnej amputacji kończyny dolnej lub górnej lub z wrodzoną niepełnosprawnością.

Najsłynniejszy gol z przewrotką padł na stadionie BBOSiR w Bielsku-Białej podczas turniejowego meczu PZU Amp Futbol Ekstraklasy między Wartą Poznań i Stalą Rzeszów. 35-latek zdobył w tym meczu dwie bramki, a jego drużyna – Warta Poznań – wygrała 4:0.

To pierwszy przypadek w historii tego wyróżnienia, by nagroda trafiła do niepełnosprawnego zawodnika, w przeszłości zdobyli ją m.in. Cristiano Ronaldo, Neymar czy Mohamed Salah. W głosowaniu internautów wyczyn Polaka oceniono wyżej niż bramkę Brazylijczyka Richarlisona i Francuza Dimitriego Payeta. W poprzednich edycjach FIFA nominowała z Polski w innych kategoriach Roberta Lewandowskiego i Wojciecha Szczęsnego.

Marcin Oleksy dedykował nagrodę swojej rodzinie. „To dzięki nim po wypadku wstałem, podniosłem się, jestem w tym miejscu, gdzie stoję i strzelam takie piękne bramki” – powiedział.

Polscy gracze amp futbolu nie zarabiają pieniędzy. Większość traktuje ten sport jako możliwość pokazania samemu sobie i innym, że niepełnosprawność można pokonać i nie jest przeszkodą w realizowaniu swojej pasji. Marcin Oleksy, który pracuje jako operator koparki, trenował po pracy, często w nocy. Z niepełnosprawnymi gra dwa razy w tygodniu.

Foto DlaPolonii.pl

„Miałem świadomość, że to był piękny gol, bo w amp futbolu to się nie zdarza. Jak wchodziłem do drużyny, powiedziałem, że zrobię wielką rzecz dla amp futbolu i strzelę piękną bramkę. Uwielbiam zdobywać bramki w ekwilibrystyczny sposób” – mówił dziennikarzom po odebraniu wyróżnienia.

Nagroda FIFA im. Ferenca Puskasa jest przyznawana od 2009 roku. Puskas, napastnik Realu Madryt i członek reprezentacji Węgier z lat lat 50. i 60. XX wieku, jest uważany za jednego z najlepszych napastników europejskiej piłki nożnej. Zdobył 999 bramek w meczach klubowych i 89 bramek dla drużyny narodowej Węgier.

Tekst Jolanta Pawnik, dziennikarka i content menedżerka, autorka książek genealogicznych. Interesuje się historią, w swoich tekstach chciałaby przywrócić pamięć o ludziach, którzy tworzyli  polską naukę i kulturę.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2022 r.
*Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło DlaPolonii.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *