18 rocznica śmierci Jana Pawła II

Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Został wybrany papieżem 16 października 1978 r., był 264 papieżem w historii. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i przypadł na przełomie drugiego oraz trzeciego tysiąclecia, odbył  104 podróże apostolskie i 146 wizyt duszpasterskich.

W Polsce w związku z tą rocznicą w wielu miastach odbyły sie marsze i czuwanie z wdzięczności za pontyfikat papieża.

Ale nie brakuje też aktów wandalizmu. W Łodzi przeciwko papieżowi Janowi Pawłowi II, w rocznicę jego śmierci, nieznani sprawcy używając żółtej i czerwonej farby, zbezcześcili pomocnik poświęcony papieżowi stojący przed miejscową katedrą. A u stóp pomnika widnieje napis „Maxima Culpa”. Natomiast we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim został zniszczony mural, ktoś oblał twarz papieża czerwoną farbą.

Sytuacja w Polsce jest napięta po wyjściu na rynek książki napisanej przez holenderskiego dziennikarza

Elle Overbeeka.

Pomimo to, w Watykanie na Placu Świętego Piotra o godzinie 21.00 odbyło się czuwanie modlitewne polskiej Poloni pod hasłem „Jesteśmy!”  To tutaj Polonia włoska co roku spotyka się, aby oddać hołd papieżowi o godz. 21.37 w godzinę jego śmierci.

Organizatorami modlitewnego spotkania i czuwania byli Fundacja Jana Pawła II w Watykanie, duszpasterstwo Polaków w Rzymie działające przy kościele Św. Stanisława oraz w Ostii przy kościele Św. Mikołaja.

Przy wspólnej modlitwie oraz wspólnym śpiewaniu modliło się wielu, Polaków którym towarzyszył chór „Gaudium Poloniae”.

Jan Paweł II był wyjątkowy i na zawsze pozostanie w naszych sercach. Będziemy zawsze pamiętać naszego Ojca Świętego, naszego rodaka. W naszych sercach znalazł szczególne miejsce i na zawsze wyrył tam swoje imię.

Tekst oraz zdjęcia Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *