Civitanova Marche: #Expopisanka i święconka Szkoły Anders

Według polskiej tradycji Wielka Sobota to dzień kiedy odwiedzamy w kościele grób Pański i święcimy pokarmy w rodzinnym gronie. Rodzice, nauczyciele i uczniowie Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders po raz kolejny postanowili ten dzień spędzić razem.

Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Waldemara Niedziółki o godzinie 10.30 kościół Santa Maria Ausiliatrice w Civitanova Marche był do dyspozycji Polonii włoskiej z regionu Marche.

.

.

.

Przyłączyły się nie tylko okoliczne polskie rodziny, ale i ukraińscy i litewscy przyjaciele. Długi prawie 6 metrów stół został zapełniony kolorowymi, bogato wypełnionymi święconkami.

.

.

.

Do wielkiego kosza stojącego na ołtarzu wszyscy chętni wkładali własnoręcznie dekorowane pisanki, aby wzbogacić wystawę #EXPOPISANKA zaproponowaną przez szkolną placówkę.

.

.

.

Wszystkich przybyłych powitała Anna Traczewska dyrektor szkoły i Cristina Gorajski Visconti konsul honorowa RP w Ankonie. Krótko zostały przedstawione wielkanocne elementy polskiej tradycji.

.

.

.

Objaśniona została symbolika składników święconki, a najmłodsi pokazywali je wyciągając pojedynczo z koszyczków. Maria Teresa Bułhak-Jelska, prezes Stowarzyszenia Włosko Polskiego Nowego w Marche złożyła wszystkim serdeczne życzenia wesołych świąt.

.

.

Ksiądz Waldemar uroczyście poświęcił pokarmy i odmówiona została modlitwa.

.

.

.

Aneta Burnat zainonowała krótką pieśń liturgiczną. Po pamiątkowym wspólnym zdjęciu, można było otrzymać wodę święconą i udać się na symboliczny wspólny poczęstunek zaproponowany przez Polovers, rodziców i sympatyków szkoły Anders w pobliskim oratorium Don Bosco. Zaprzyjaźniony Lions Club Civitanova Marche Cluana sprezentował dzieciom tradycyjne włoskie duże czekoladowe jajko. Wśród rozmów i serdecznych życzeń polonijna społeczność “podzieliła się jajeczkiem”.

.

.

Więcej foto: TUTAJ.

Korespondencja z Marche Anna Traczewska.

Foto: Mauro Radici – Polovers
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *