Majówka polonijna w Konsulacie RP Mediolanie w ramach obchodów Polish Heritage Days

13 maja 2023 roku w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie odbyło się spotkanie polonijne z udziałem przedstawicieli organizacji polonijnych, konsulów honorowych, duchowieństwa, kręgów sztuki i kultury z mediolańskiego okręgu konsularnego oraz dzieci i młodzieży ze Szkoły Polskiej im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie. Obecni byli również polscy żołnierze przy Nato w Solbiate Olona oraz z Sił Żandarmerii Europejskiej z Vicenzy.  

.

Po odśpiewaniu hymnu Polski Anna Golec-Mastroianni, Konsul Generalny RP w Mediolanie wręczyła przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Joannie Ewie Heyman-Salvade’. Podziękowanie dostał również Konsul Honorowy Walter Cappelletto z okazji zakończenia jego dziesięcioletniej misji w latach 2013-2023.

Stowarzyszenie Włosko-Polskie „Polonia” w Cesenie z okazji 15-lecia również zostało docenione, a prezes stowarzyszenia Bernadeta Grochowskiej-Zammarchi otrzymała tablicę pamiątkową.

.

Bernardeta Grochowska, prezes Stowarzyszenie Polonia

W związku z odejściem z funkcji prezesa Związku Polaków w Mediolanie, po jedenastu latach jej sprawowania, pani Jadwigi Chabros, Konsul Generalna podziękowała jej za wkład i poświęcenie dla spraw Polski i Polonii.

Część oficjalną uświetniło wystąpienie Jacka Pawłowicza, wicedyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PR, który w ramach Polish Heritage Days przedstawił sylwetkę Rotmistrza Witolda Pileckiego. Zgromadzeni usłyszeli rozmowę telefoniczną z córką rotmistrza, Zofią Pilecką, która pozdrowiła obecnych i miała specjalne przesłanie dla młodego pokolenia. Dla najmłodszych w trakcie majówki w Konsulacie zorganizowano zajęcia w formie konkursu plastycznego nt. polskich symboli patriotycznych.

Po części oficjalnej zgromadzeni mieli okazję oklaskiwać występujący w strojach krakowskich zespół tańca ludowego Jawor przy Związku Polaków w Trydencie „Polonia„. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego grilla z polskimi przysmakami – dobrze, że tego dnia pogoda na to pozwoliła!

.

Zespół z Trento

.

Popołudniu, w nowych strojach zespół Jawor zatańczył poloneza, zapraszając do wspólnej zabawy zgromadzonych. Spotkanie było też momentem rozmów Polonii z terenu mediolańskiego okręgu konsularnego.

.

.

Tekst: Na podstawie materiałów nadesłanyh od Redakcji.

Zdjęcia Konsulat Generalny RP w Mediolanie i Leonesse.

.

Leonesse Polacche

.

Leonesse Polacche pozdrawiająDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *