Iga Świątek została królową Roland Garros wygrywając wielkoszlemowy turniej French Open w Paryżu. To jej trzeci triumf na kortach tenisowych im. Roland Garros.

Iga Świątek po raz trzeci w karierze, pierwszy raz w 2020, ponownie w 2022 r. i również w tym roku triumfowała w wielkoszlemowym turnieju Roland Garros.

Po niesamowitym pojedynku pokonała Czeszkę, Karolinę Muchovą w trzech setach 6:2, 5:7, 6:4.Finał Rolanda Garrosa kobiet przynajmniej w wyniku nie przyniósł niespodzianek. Polka, numer jeden na świecie, pokonała Muchovą (43 WTA) zgodnie z oczekiwaniami, chociaż podczas meczu dużo zaryzykowała.

Świątek wygrała turniej Roland Garros po trzymającym w napięciu do ostatniej piłki meczu z Karoliną Muchovą zdobywając tym swój czwarty wielkoszlemowy tytuł. W poprzednich finałach rozegranych na Roland Garros, Świątek nie przegrała ani jednego seta.

Iga bardzo dobrze rozpoczęła finałowy mecz, ale już w drugim secie napotkała się z zaciętą grą Czeszki która podczas trwania meczu, zdołała opanować emocje i nawiązać z liderką światowego rankingu wyrównaną walkę, wygrywając drugi set. Pomimo to Świątek spokojnie kontrolowała grę i ponownie przełamała przeciwniczkę wygrywając trzeci set 6:2. Mecz trwał prawie 3 godziny ( dokładnie dwie godziny i 49 minut ) i był najdłuższym starciem rozegranym przez Polkę we French Open w jej karierze i był także pierwszym finałem wielkoszlemowym w którym 22-latka straciła seta.

Przejście do historii Roland Garros dla Światek nie było łatwe. Rywalka z Czech grała chwilami znakomicie nie oszczędzając Polce niczego, od ogromnego wysiłku aż do strachu o końcowy wynik.

Na otwarcie tegorocznej edycji turnieju tenisowego w Paryżu, Iga Świątek wygrała z Hiszpanką Cristiną Bucsą 6:4, 6:0, a w drugiej rundzie w takim samym stosunku pokonała Amerykankę Claire Liu. W trzeciej natomiast nie dała szans Chince Xinyu Wang, wygrywając 6:0, 6:0. Niestety mecz 1/8 finału trwał tylko 31 minut, Ukraińska tenisistka Łesi Curenki skreczowala w pierwszym secie i Iga przy stanie 5:1 wygrała mecz. W ćwierćfinale Świątek wygrała z rozstawioną z numerem szóstym Amerykanką Cori Gauff 6:4, 6:2, w półfinale wyeliminowała natomiast Brazylijkę Beatriz Haddad Maię 6:2, 7:6 (9-7).

W drodze do finału Świątek spędziła na korcie 7 godzin i 41 minut, natomiast 43. w rankingu WTA Muchova – 12 godzin i cztery minuty.

Obecnie łączny bilans meczów Świątek we French Open to 28 zwycięstw i dwie porażki.

Statystyki królowej Igi

Świątek zostaje potwierdzona jako królowa, w Paryżu i na szczycie rankingu WTATo czternasty tytuł Polki w karierze, czwarty Wielki Szlem, trzeci w ciągu czterech lat na Rolandzie Garrosie.

Świątek jest też czwartą, która wygrała cztery pierwsze finały Wielkiego Szlema rozegrane w jej karierze, po Monice Seles, Rogerze Federerze i Naomi Osace.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.