POLOVERS DAYS: MACERATA GOŚCI ZAKOCHANYCH W POLSCE

Podczas Polovers Days, Macerata stolicą przyjaźni między Włochami a Polską

Nadchodzi nadzwyczajny weekend, który to przemieni Maceratę w stolicę przyjaźni między Włochami a Polską podczas Polovers Days, organizowanych pod patronatem Miasta Macerata. Od piątku 30 czerwca do niedzieli 2 lipca Starówka wypełni się festiwalem, kulturą i jednością, tworząc radosną atmosferę, do której przyłączą się jej uczestnicy. Spotykamy się w piątek 30 czerwca o godzinie 17:00 podczas inauguracji na dziedzińcu Ratusza, z udziałem władz miasta, przedstawicieli gmin prowincji i stowarzyszeń weteranów oraz sił zbrojnych.

.

.

Dokładnie w 79. rocznicę wejścia II Korpusu Polskiego na Piazza della Liberta, dla uczczenia jego znaczącego wkładu w wyzwolenie Maceraty spod nazifaszystowskiego reżimu podczas II wojny światowej, pojawi się również opancerzony pojazd Bren Carrier MKI* z 1943 roku, używany do transportu wojsk alianckich, pochodzący z Muzeum Dwóch Wojen w pobliskim miasteczku Loro Piceno. Podczas intensywnych Polovers Days nie zabraknie emocji, będzie można odkryć wspólną historię i umocnić więzi między Włochami a Polską. Na ceremonii obecny będzie honorowy gość – Anna Maria Anders, Ambasador Polski we Włoszech i córka generała Władysława Andersa, która przyjedzie do Maceraty z przedstawicielami polskiej dyplomacji z Rzymu. Obecność tak autorytatywnej i reprezentatywnej postaci dla przyjaźni między obydwoma krajami będzie powodem dumy i inspiracji dla wszystkich uczestników.

Następnie, na dziedzińcu Pałacu Conventati, publiczność będzie miała okazję podziwiać i brać udział w urokliwym tradycyjnym polskim tańcu Polonez. Poprzedzą go występy grupy folklorystycznej „I Pistacoppi” oraz Towarzystwa Tańca Macerata „Stile '800”. Podczas Polovers Days, Macerata przemieni się w magiczne miejsce, gdzie połączą się kultury, dźwięki i smaki, włoskie i polskie. Odbęda się występy tańca tradycyjnego, koncert muzyki disco, dokumentalne wystawy fotograficzne oraz prezentacje multimedialne, wycieczka z przewodnikiem, talk show, konferencje i inne. Będą to wyjątkowe chwile, aby móc odkryć ekscytujące powiązania między Włochami a Polską.

„To dla nas zaszczyt móc gościć w naszym mieście Ambasador Polski Annę Marię Anders i okazać przy tej okazji naszą gościnność, która jest cechą charakterystyczną miasta otwartego na świat i czerpiącego korzyści z wymiany kulturalnej, tradycji, gospodarczej i społecznej” – powiedział burmistrz Sandro Parcaroli.

.

Foto archiwum Comune di Macerata

.

„Polovers Days są okazją do jednoczenia się i zacieśnienia przyjaźni włosko-polskiej” – mówi Riccardo Sacchi, radny ds. Sportu, Turystyki i Wielkich Wydarzeń w Maceracie. „To doskonała okazja do wspólnego odkrywania historii, kultury i wartości, które nas łączą”. Ze strony organizatorów oczekiwania są ogromne, gdyż nadchodzi moment, w którym Macerata i Ankona będą gościć to niesamowite wydarzenie: Polovers Days są ważnym punktem odniesienia dla wzajemnego poznania się i współpracy, inicjatywą która w ubiegłych latach angażowała różne włoskie i polskie miasta. Polovers już zorganizowali serię spotkań i inicjatyw kulturalnych we współpracy z organizacjami różnych miejscowości, takimi jak Santa Casa w Loreto, Instytut Kultury Włoskiej w Krakowie, Instytut Polski i kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, Muzeum Antiquarium w Numana i Konsulat Honorowy Polski we Florencji. Każda edycja Polovers Days była niezwykłym sukcesem, wzmacniającym więzi między lokalnymi społecznościami i otwierającym nowe możliwości wymiany kulturalnej i turystycznej.

„Te szczególne okazje spotkań rodzą się dzięki inspiracji Polovers, zakochanych w Polsce, do których mam przyjemność się zaliczyć” – wyjaśnia Mauro Radici, prezes Narodowego Stowarzyszenia Weteranów i Kombatantów w Maceracie ANCR – „jest to grupa polskich i włoskich przyjaciół, którzy postanowili połączyć siły, aby poznać głębokie korzenie przyjaźni między tymi dwoma krajami i promować wzajemne zrozumienie. Jako ANCR wspieramy ich, ponieważ w prowincji i regionie jest wiele miejsc, gdzie wraz z żołnierzami II Korpusu Polskiego w 1944 roku osiągnęliśmy długo wyczekiwany moment wolności”. Wtedy polskie wojska przeszły przez półwysep aż do Bolonii, szlakiem nadziei (jak ją nazwał brytyjski historyk Sir Norman Davies). Dziś Polovers przyjadą z całych Włoch i zostaną ugoszczeni w Maceracie i Ankonie. Wybór tych dwóch głównych miast Marchii był podyktowany ich strategicznym położeniem geograficznym, historycznym związkiem z Polakami oraz bogatym dziedzictwem historycznym i kulturalnym, które czyni te miasta idealnymi miejscami do promowania wzajemnego porozumienia i interakcji.

.

.

Polovers Days zostały zorganizowane i promowane przez Polovers wraz z:

Stowarzyszeniem Polsko Włoskim Nowym w Marche – AIPNM, Szkołą Języka i Kultury Polskiej Anders w Marchii i Umbrii, Associazione Nazionale Combattenti e Reduci – Sezione e Federazione di Macerata – ANCR. Projekt taneczny został dofinansowany ze środków polonijnych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych dzięki pomocy Wydziału Konsularnego RP w Rzymie.

Patronaty:

Miasto Macerata, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej we Włoszech, Instytut Pamięci Narodowej, Polish Heritage Days, Konsulat Honorowy RP w Ankonie, Związek Polaków we Włoszech, Polish Tourism Organization.

Media partner:

World Association of Polish Media, Polonijna Agencja Informacyina, Polacy we Wloszech, VideoPyja/PoloniaToMy.pl

PROGRAM:

Piątek, 30 czerwca

● godz. 16:0 – Macerata, Piazza della Libertà

Uroczyste powitanie polskiej delegacji dyplomatycznej z Rzymu, w obecności władz miasta oraz innych zaprzyjaźnionych gmin w prowincji Macerata.

● godz. 18:00 – Macerata, Dziedziniec Pałacu Conventati

„Wielki Bal Polovers” z udziałem włosko-polskich dam i kawalerów, rozpoczęcie tańca przez Ambasador Anders. Polonez to tradycyjny polski taniec tańczony w parach, który w XIX wieku został przyjęty na głównych dworach europejskich.

● godz. 19:30 – Montecassiano, Hotel Restauracja Villa Quiete

Biesiada Polovers z udziałem polskiej dyplomacji i wieczorkiem tanecznym z zespołem “Shiny Disco Ball” (muzyka dance lat 70/80/90/2K) Villa Quiete (w 1944 r. znana jako Villa Perozzi di Valle Cascia) była siedzibą „12. Kompanii Geograficznej” działającej w składzie 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa, podczas historycznej bitwy o wyzwolenie Ankony.

Sobota, 1 lipca

● godz. 10:30 – Macerata, Galleria Antichi Forni

Inauguracja wystaw multimedialnych, fotograficznych i dokumentalnych:

„30.6.1944 Wyzwolenie Maceraty” dzięki Centro Studi Balelli; „Historia 2. Korpusu Polskiego”; „Historia hymnów narodowych Polski i Włoch”. Otwarcie trasy wystawowej ze stanowiskami polsko-włoskimi.

● godz. 16:00-19:00 – Macerata, Galleria Antichi Forni

Prezentacje materiałów multimedialnych i książek zawierających świadectwa obecności 2. Korpusu Polskiego w rejonie Maceraty (wypowiedzi: dr Cristina Gorajski Visconti, dr Maria Aleksandra Radożycka Paoletti, comm. Aldo Chiavari, pułk.Luca Cimarosa, prof. Marco Iommi, prof. Alvise Manni, dr Alberto Cacciamani, dr Robertino Paoloni oraz dr Maurizio Verdenelli).

Niedziela, 2 lipca

● godz. 9:30 — Macerata, kościół Sacro Cuore

Msza Św. w intencji o pokój – ku pamięci Św. Jana Pawła II ze Stowarzyszeniami Kombatantów i Sił Zbrojnych Maceraty.

● godz. 10:30 – Macerata, Wojskowa Kaplica Prowincji

Otwarcie kaplicy ku czci Poległych za Ojczyznę.

● godz. 16:00 – Ancona, Narodowe Muzeum Archeologiczne Marchii

Inauguracja wystawy „Na bursztynowym szlaku – między Polską a Włochami”. Następnie wykłady profesora Tomasza Bały oraz profesora Marco Peter Ferretti, profesora Paleontologii na wydziale Geologii Szkoły Nauki i Technologii UNICAM

Więcej informacji o wydarzeniach i pełny program Polovers Days można znaleźć na stronie:

www.polovers.it

Mauro Radici – www.polovers.it
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *