Kryzys klimatyczny, termometr w Chile dochodzi do 40 stopni pomimo, że jest zima. Również w Argentynie i Iranie jest upał. Natomiast w Chinach są ulewne deszcze i powodzie.
Trwają poważne globalne zmiany klimatyczne. Obecnie największe anomalie temperatury odnotowano w Andach Chilijskich, gdzie w środku panującej tam zimy, temperatury sięgają 39 stopni
Celsjusza i trwają od dwóch tygodni. Różnica w porównaniu ze średnimi roku dochodzi do 20 stopni. W Argentynie jest ponad 35 stopni.
.
.
W Meksyku też gorąco, a w niektórych częściach
Baja California Sur, Sinaloa, Coahuila, Nuevo Leon i Tamaulipas przewiduje się, że temperatura dojdzie do ponad 50 stopni. Ekstremalnie wysokie temperatury również na południu Stanów Zjednoczonych sięgają do 43 stopni a w w ostatnich dniach w Phoenix zostały przekroczone 48 stopni. W Arizonie od 24 czerwca ubiegłego roku temperatura nie spadła poniżej 40 stopni . Temperatury były również powyżej średniej w Teksasie, Kalifornii, Nevadzie, Kolorado, Nowym Meksyku i Arizonie. Problematyczne sytuacje występują również w Azji.
Iran ogłosił zawieszenie działalności i ogłosił ogólnokrajowe dwa dni przymusowych wakacji z powodu zagrożeń dla zdrowia wynikających z „bezprecedensowej” fali upałów. Urzędy sektora publicznego i prywatnego, banki oraz giełda zostały zamknięte a rząd w komunikatach prosił aby nie wychodzić z domów. Temperatura na południu kraju sięga do 50°C . Ekstremalna sytuacja w Chinach, której mieszkańcy zmagają się z deszczami i powodziami. Straciło tam życie ponad 25 osób. Lato w Pekinie jest zwykle bardzo suche, a tegoroczne opady są wyjątkowo rekordowe.
.
Jak poinformowało Biuro Meteorologiczne Pekinu Pekin nawiedziły największe opady deszczu od 140 lat, gdzie spadło blisko750 mm w ciągu 4 dni. Tysiące osób zostało ewakuowanych. Znalazły schronienie na przedmieściach Pekinu. Intensywność opadów w tym roku jest zaskakująca. W stolicy Chin powódź, podczas gdy na północnym wschodzie kraju temperatura przekroczyła 50°. Morze Śródziemne ze średnią temperaturą wody pozostaje rodzajem gigantycznego jacuzzi ze średnią temperaturą wody, która jest bliską 30°.
W drugiej połowie sierpnia spodziewane są nowe ekstremalne fale upałów. Naukowcy wzywają do natychmiastowej interwencji i podjęcia natychmiastowych działań poprzez ograniczenie emisji gazów i wdrożenie interwencji w celu dostosowania się do ekstremalnych zdarzeń, których jesteśmy świadkami w tym okresie. Wzrasta zaniepokojenie globalnym ociepleniem które osiągnęły nieobliczalne rozmiary.
.
.
Ekstremalne zjawiska naturalne niszczą ekosystem i zagrażają naszemu codziennemu życiu oraz naszemu stylowi życia.
Tekst: Anna Dorota Więckowska