Zrób coś dla środowiska w wakacje

W wakacje większość z nas myśli o wypoczynku w gronie najbliższych. W obliczu narastającego zaśmiecenia środowiska, trudniej jednak delektować się spacerami po szlakach czy spływami kajakowymi po jeziorach i rzekach. Warto wykorzystać piękną aurę, by spędzić czas w zgodzie z przyrodą, przynosząc korzyści dla środowiska i samych siebie. Jak się okazuje, nie jest trudno wnieść swój wkład w ochronę planety podczas letniego wypoczynku.

.

fot. Piotr Szałański www.storymakers.pl

.

Obserwując rosnące ilości odpadów i plastikowych opakowań, możemy zrozumieć, jak pilnym problemem jest zaśmiecenie środowiska. W 2022 roku każdy z nas wytworzył aż 346 kilogramów śmieci. To liczby szokujące, ale pokazują skalę wyzwania. Niektóre z tych odpadów nigdy nie trafiły do recyklingu lub na właściwe wysypiska, a zamiast tego zagościły w rzekach, parkach i na szlakach.

Co w tej sytuacji może zrobić każdy z nas?

Pierwszym krokiem często jest ograniczenie używania jednorazowych plastikowych produktów i zadbanie o segregowanie śmieci także poza domem. Zamiast korzystać z plastikowych butelek i opakowań, możemy zabrać ze sobą butelki, kubki i torby na zakupy wielokrotnego użytku. To niewielkie zmiany, które przyczyniają się do ograniczenia ilości plastikowych odpadów. Dobrze jest również postawić na ekologiczne środki transportu oraz wybierać miejsca noclegu, które stosują praktyki przyjazne środowisku. Podpowiedzą nam to certyfikaty ekologiczne czy informacje o zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań w obiekcie.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by wykorzystać piesze wędrówki lub rowerowe wyprawy i zrobić coś dobrego dla natury. Coraz więcej osób, jak Joanna Bożek, koordynatorka projektu EcoHike, przekonuje, że dzisiaj nie musimy już czekać na innych i biernie obserwować, jak wokół nas rosną góry śmieci. Współczesna technologia oferuje nam narzędzia pozwalające działać. Aplikacje takie jak mObywatel czy EcoHike pozwalają zgłaszać nielegalne wysypiska czy zanieczyszczanie środowiska. Są źródłem informacji, inspiracji i kontaktu dla wszystkich, którzy chcieliby ujrzeć czystszą Polskę. Mobilizują tak aktywistów, jak też odpowiednie organizacje do podjęcia działań.

W ramach sierpniowo-wrześniowych aktywności warto również zaangażować się w lokalne inicjatywy łączące społeczności we wspólnym sprzątaniu. Obok największej z nich, Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata, które odbędzie się już 17 września 2023 roku, w najbliższych tygodniach nie zabraknie też mniejszych aktywności w różnych regionach kraju. Wspólne sprzątanie parku czy szlaku może być doskonałym pomysłem na rodzinnie spędzony czas z pożytkiem dla środowiska, który pozytywnie zainspiruje młodsze pokolenia na kolejne lata.

To małe kroki podejmowane przez nas, nawet na wczasach, mogą przyczynić się do większej ochrony naszej planety. Nie trzeba wiele, by zatroszczyć się o wspólny dom, co podkreśla Joanna Bożek. – Mamy największą szansę od pokoleń, by zadbać o czystą Polskę. Wiele osób bierze sobie do serca kwestię środowiska naturalnego, bo wie, że to działanie nie tylko dla dobra planety, ale też nas samych oraz przyszłych pokoleń. Wspólne inicjatywy i takie projekty jak EcoHike sprawiają, że teraz każdy z nas może mieć tę moc sprawczą, która zmieni sytuację w najbliższej okolicy. Od czystszych miast, szlaków, parków i rzek dzieli nas dziś tylko jeden klik.

Więcej o projekcie EcoHike: https://www.globallogic.com/pl/key-projects/ecohike/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *