Została ukończona polska wersja ,,Dawida,,

,,W mojej rzeźbie starałem się odciążyć prawą nogę przenosząc ciężar na obydwie, zwłaszcza że jest ona o 110 cm wyższa od oryginału i zagrożenie byłoby jeszcze większe,,.

Znakomity polski artysta Tadeusz Biniewicz właśnie zakończył pracę nad repliką rzeźby ,,Dawid,, Michała Anioła. Praca zajęła mu 2 lata, miała być ukończona we wrześniu b.r. Jednak udało sie ją skończyć przed czasem.

.

.

Oryginalna rzeźba znajduje się we Florencji i wykonana jest z marmuru. Mierzy wraz z podstawą 517 cm i waży ponad 5 ton. Natomiast sama postać Davida mierzy 410 cm.

Polska wersja rzeźby została wykonana z marmuru i będzie wyższa o 110 cm od włoskieg oryginału.

Przekazujemy relację artysty

,,Postać Dawida według Michała Anioła (jedna z najważniejszych oprócz Piety Watykańskiej rzeźba) zaprzątała moje myśli od dawna. Stało się tak dlatego, że Dawid znajdujący się we Florencji jest rzeźbą zagrożoną zniszczeniem. Naukowcy starają się od wielu lat ratować postać, gdyż m. in. pęka w stawie skokowym prawej nogi. Zagrożenie to bardzo mnie martwi, gdyż jest to wielkie dzieło zasługujące na przetrwanie.

.

W mojej rzeźbie starałem się odciążyć prawą nogę przenosząc ciężar na obydwie, zwłaszcza że jest ona o 110 cm wyższa od oryginału i zagrożenie byłoby jeszcze większe. Miałem jednak na uwadze to, aby wygląd postaci nie odbiegał od oryginału. Aby zachowana została jej swobodna sylwetka, ale i groźba pokazana czołem.

Aby uwidocznić skręcenie postaci, co wcale nie jest takie łatwe, gdyż rzeźba pokazuje delikatność mięśni, a nie ich moc. W sumie wykonanie takiej rzeźby, to olbrzymia trudność, polegająca głównie na tym, że zrzucenie 36. ton granitu, to nie małe wyzwanie.


Ponadto wykonywanie rzeźby wiąże się z setkami zejść i wejść na rusztowanie, gdyż nie sposób widzieć całej postaci z bliska. Największą jednak trudność stanowi wykonanie rzeźby, która istnieje, jest bardzo dobrze znana i szczególnie podziwiana.


Niestety nie wiem gdzie rzeźba będzie miała swoje miejsce docelowo. Jest to praca wykonana na zamówienie.

Nadal jednak pozostanę z Michałem Aniołem. Będę rzeźbił Pietę Watykańską w marmurze z Carrary z bloku o wymiarze 170x200x100 cm. Myślę, że 2 lata wystarczy na wykonanie tej rzeźby.
Nad Dawidem pracowałem też 2 lata z wielką przyjemnością!

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Fotografie: Tadeusz Biniewicz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *