Narodowe Czytanie i początek roku szkolnego w szkole polskiej w Bolonii

W dniach 16 i 17 września Szkoła Polska im. 2. Korpusu Polskiego przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie z siedzibą w Bolonii rozpoczęła swój kolejny rok szkolny. Placówka powstała w 2006 roku jako szkoła państwowa, co oznacza, że nauka odbywa się bezpłatnie, a na zakończenie roku, po spełnieniu wymogów formalnych, dzieci i młodzież otrzymują polskie świadectwa szkolne. Zajęcia prowadzone są dwa razy w miesiącu w sobotę i niedzielę w oddziałach dziecięcych (od 3 do 6 r. życia), szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego. Specjalny list z okazji nowego roku szkolnego do dzieci, rodziców i grona pedagogicznego przesłała Anna Golec-Mastroianni, Konsul Generalny RP w Mediolanie, który zgromadzonym odczytała dyrektor placówki.

.

Szkoła w Bolonii, zdjęcie grupowe

.

Jak podkreślała na uroczystym otwarciu roku szkolnego Iwona Stachera, dyrektor placówki – szkoła polska to nie tylko nauka, ale też nowi przyjaciele, nowe wyzwania i ciekawe plany na przyszłość, a przede wszystkim wiele satysfakcji z odkrywania swych korzeni i świadomego budowania własnej tożsamości.
​I właśnie w ramach lepszego poznania kultury polskiej, rozpoczęcie roku po raz kolejny połączono z Narodowym Czytaniem. Fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytali uczniowie, rodzice, nauczycielki szkoły a także 16 września Anna Pankowska, Stowarzyszenie Via dell’Ambra (której syn był jednym z pierwszych uczniów szkoły)oraz w dniu 17 września Stanisława Branchi ze Stowarzyszenia Natura i Sztuka ( której wnuk chodzi aktualnie do szkoły). Wszyscy dostali gromkie brawa.

.

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

.

Stanisława Branchi – Narodowe Czytanie

.

W niedzielę szkołę odwiedzili jeszcze inni znakomici goście– potomkowie Elizy Orzeszkowej, rodzeństwo Halina i Carlo Orzeszko, którzy przybliżyli postać swojej ciotki, zapowiadając kolejną wizytę tym razem poświęconą bratu Elizy Orzeszkowej, a ich ojcu, żołnierzowi II Korpusu.

.

Carlo Orzeszko w polskiej szkole

.

Pani Halina Orzeszko mówiła też zgromadzonym o książce „Via dell’Ambra”, którą współredagowała i była autorką jednego z tekstów, a która powstała we współpracy z Uniwersytetem Bolońskim. Pan Carlo Orzeszko nawiązał do … sobotniego wydarzenia sportowego, czyli wygranej polskich siatkarzy z włoskimi w finale Mistrzostw Europy, co jako dziennikarza sportowego szczególnie dotyczyło.

.

La via dell’ambra

.4Dostojni goście podkreślali niesamowitą atmosferę i zaangażowanie zgromadzonych dzieci, młodzieży i ich rodziców. Warto podkreślić, że Szkoła Polska im. 2. Korpusu Polskiego przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie z siedzibą w Bolonii i jej grono pedagogiczne zapraszają do współpracy wiele stowarzyszeń, organizując z nimi liczne imprezy, o których będziemy informować.

.

.

Zdjęcia: Fausto Branchi

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *