Podróżowanie kamperem po Włoszech – praktyczne wskazówki

Podróżowanie kamperem to przyjemność i niezapomniana przygoda, na którą decyduje się coraz więcej osób, pragnących ciekawie spędzić czas i poznać niesamowite miejsca. Pojazdy kempingowe zyskały wielką sympatię wśród naszych rodaków, chętnie używających ich do zwiedzania Polski, ale też… słonecznej Italii. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na caravaning we Włoszech? Na co trzeba się przygotować i z czego należy zdawać sobie sprawę? O tym przeczytacie poniżej.

.

.

Podróżowanie kamperem po Włoszech – czy to się opłaca?

Caravaning to sposób na wygodne podróżowanie własnym pojazdem kempingowym, w którym dysponuje się miejscem do spania, łazienką i kuchnią, czyli w zasadzie całym domem na kółkach w mikroskali. Pozwala to czuć się swobodnie oraz zaplanować wyjazd zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.

Często zwraca się uwagę na to, że takie podróżowanie to rozwiązanie korzystne ekonomicznie – nie trzeba bowiem martwić się wysokimi kosztami zakwaterowania czy wyżywienia. Równocześnie musimy jednak liczyć się z opłatami drogowymi, paliwem, miejscami parkingowymi i kempingami, a także niekiedy wynajmem kampera. Niektórzy decydują się na wynajem w Polsce, co pozwala zwiedzić różne miejsca po drodze. Inną opcją jest lot do Włoch i wynajęcie kampera na miejscu.

Choć zatem zwiedzanie Italii pojazdem kempingowym jest opcją dość tanią, to wciąż trzeba jednak przekalkulować wszystkie koszty, które mogą się różnić w zależności od danego regionu. Na wygodę podróży wpływa oczywiście precyzyjnie zaplanowane wyposażenie samochodu. Warto dopasować je do specyfiki wyjazdu (stacjonarny pobyt na kempingu lub wycieczka objazdowa), by zabrać ze sobą wszystkie niezbędne sprzęty, które da się znaleźć choćby na stronie: InterCamp.pl.

Kiedy warto wybrać się na wyjazd kamperem?

Pewne oszczędności da się wygenerować, decydując się na caravaning we Włoszech poza głównym sezonem turystycznym. Takie rozwiązanie przynosi szereg innych korzyści. Nie tylko można liczyć na niejednokrotnie niższe ceny, ale także na mniejsze tłumy w szczególnie atrakcyjnych rejonach i w okolicy najciekawszych atrakcji, ograniczony ruch uliczny oraz większą dostępność miejsc postojowych. To opcja zdecydowanie do rozważenia, jeśli pragniemy zoptymalizować koszty wyjazdu, a przy tym zależy nam na spokoju i wypoczynku.

Czy dziki kemping jest dozwolony we Włoszech?

We Włoszech funkcjonuje bardzo rozbudowana baza miejsc noclegowych i kempingów, na których można zatrzymać się kamperem. Jeszcze przed ruszeniem w drogę, przy wycieczkach objazdowych, warto sprawdzić ich dostępność w regionie zaplanowanym do odwiedzenia oraz spojrzeć na interaktywne mapy kempingów we Włoszech, by zaplanować podróż marzeń.

Nie zapominajmy przy tym o istotnej sprawie. Nocowanie „na dziko” we Włoszech jest niedozwolone i może wiązać się z wysokim mandatem. Od tej zasady istnieje kilka wyjątków. Niekiedy toleruje się postoje tego typu poza obszarami turystycznymi, najczęściej w głębi kraju. Z takiej opcji można legalnie skorzystać także, jeśli pojazd się zepsuł i wymaga naprawy. Dodatkowo, zawsze można zapytać na miejscu właścicieli lokalnych posesji – niekiedy zgadzają się na pozostawienie samochodu na ich terenie, co również jest zgodne z przepisami.

Podróżowanie po Italii – jakie regiony warto odwiedzić kamperem?

Dokąd warto wybrać się we włoską podróż kamperem? Przede wszystkim koniecznie trzeba odwiedzić Toskanię. Do zobaczenia są oczywiście większe miasta, jak Florencja, Piza czy Siena – pełne zabytków, ale także niesamowite maleńkie wioski rozsiane w zapierającym dech w piersiach pejzażu. Wycieczka do Toskanii to prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów.

Kamper może także przydać się, jeśli chcemy odwiedzić jezioro Garda – w niedużej odległości od tego jednego z najpiękniejszych włoskich jezior da się znaleźć wygodne miejsca kempingowe.

Jeśli marzy się Wam wypoczynek na plaży, koniecznie rozważcie zwiedzenie kamperem wybrzeża Adriatyku. Możecie liczyć na wiele kempingów z praktycznym wyposażeniem.

Poznaj Włochy i podróżuj po swojemu – wygodny caravaning

Dobrze wyposażony pojazd turystyczny może być idealnym rozwiązaniem do zwiedzania włoskich miast, miasteczek i cudów natury. Wystarczy tylko dobrze zaplanować trasę, sprawdzić dostępność miejsc postojowych i kempingów i ruszyć w plener – by wypocząć, poznać historię i kulturę różnych regionów i jeszcze bardziej zachwycić się pięknem tego niezwykłego kraju.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *