WYNIKI WYBORÓW DO POLSKIEGO SEJMU I SENATU – mamy rekord frekwencji!

Już teraz śmiało można powiedzieć, że te wybory przejdą do historii! Państwowa Komisja Wyborcza przeliczyła już wszystkie głosy oddanych w wyborach parlamentarnych. Przy frekwencji wynoszącej ponad 74 procent do Sejmu dostało się pięć partii. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,38 proc., Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga — 14,4 proc., Lewica — 8,61 proc. i Konfederacja — 7,16 proc. Zgodnie z tymi wynikami Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, Koalicja Obywatelska — 157, Trzecia Droga — 65, Lewica — 26, Konfederacja — 18.

.

Podział mandatów w Sejmie

.

Uprawnionych do głosowania w wyborach było 29.532 mln osób. Równolegle z wyborami parlamentarnymi zorganizowano referendum ogólnokrajowe, w którym zadano cztery pytania, m.in. o wiek emerytalny i kwestię migracji. Frekwencja w referendum to 40,91 proc., co spowodowało, że wyniki referendum nie są wiążące.

W zagranicznych komisjach wyborczych zarejestrowało się ponad 600 tys. Polaków, ale chcących wziąć udział w wyborach parlamentarnych i referendum było znacznie więcej – mieli oni zaświadczenia i głosowali w trakcie wyjazdów turystycznych w wybranym miejscu ( w samej Bolonii tak głosowało prawie 500 osób). W Ameryce Łacińskiej, USA i Kanadzie głosowanie odbyło się już w sobotę. Najwięcej chętnych go oddania głosu było w Londynie, Berlinie i Monachium.

To rekord, jeśli chodzi o zainteresowanie głosowaniem poza granicami Polski: osiem lat temu do wyborów zgłosiło się prawie 200 tys. Polaków, a przed czterema laty taką chęć wyraziło ok. 314 tys. osób; tym razem to ponad 608 tys. obywateli. Właśnie dla nich 417 obwodów, czyli niemal sto więcej niż podczas poprzednich wyborów parlamentarnych – podało MSZ. Wyborcy mogli wpisywać się do wygodnego ze względu miejsca pobytu obwodu głosowania do wtorku, m.in. za pomocą platformy e-wybory.

Najwięcej obwodowych komisji wyborczych było w Wielkiej Brytanii (77), USA (52) oraz Niemczech (47). Tam, gdzie Polonia jest nieliczna, jak np. na Węgrzech, utworzono tylko jeden obwód na cały kraj. Ambasada w Budapeszcie i tak przewiduje jednak sporo pracy, bo chęć głosowania wyraziło ponad 1,6 tys. osób, czyli ok. 50 proc. więcej niż w ostatnich wyborach prezydenckich.

W norweskim Stavanger, gdzie utworzono jedną komisję, zarejestrowało się prawie 4 tys. potencjalnych głosujących co czyni to z niej najbardziej obleganą zagraniczną komisję wyborczą na całym świecie.

Zgodnie z kodeksem wyborczym, zagraniczne komisje wyborcze mają od zakończenia głosowania 24 godziny na zliczenie oddanych głosów; jeśli nie zdążą tego zrobić, to głosowanie w tych obwodach uważa się za niebyłe.

.

Tuż po godzinie 21.00 w niedzielę plombowanie urny w Mediolanie

.

.

Głosy oddane poza granicami Polski są doliczane do okręgu wyborczego nr 19 (do Sejmu) oraz okręgu wyborczego nr 44 (do Senatu) w Warszawie.

W okręgu wyborczym nr 19 obejmującym Warszawę oraz statki i zagranicę zdecydowanie wygrywa Koalicja Obywatelska, drugie jest Prawo i Sprawiedliwość, trzecia jest Nowa Lewica, tuż za nią Trzecia Droga i na koniec Konfederacja. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego.

Polonia głosowała we Włoszech

W Italii po raz pierwszy mieliśmy tak dużo polskich komisji wyborczych.

.

Konsul Bartosz Skwarczyński oddaje głosy do pełnej już urny

.

Zorganizowano po dwa punkty do głosowania w Rzymie i w Mediolanie, a także po jednym w Palermo, Bolonii, Cagliari i Neapolu.

.

Polacy w kolejce w Rzymie

.

.

Piękna rzymska niedziela i tłumy w oczekiwaniu na głosowanie

.

Na głosowanie zapisało się około 15 tys. osób, ale dodatkowo wielu głosujących, przebywających czasowo we Włoszech, przyszło z zaświadczeniami o prawie do udziału w wyborach.

.

Bolonia 15.10, godz 6.58, lokal gotowy na przyjęcie głosujących

.

Komisja nr 417 gotowa do wyborów, tu z Konsul Generalną RP Anną Golec-Mastroiani na chwilę przed początkiem głosowania

.

Komisja 399 z Mediolanu

.

Idziemy na rekord pod względem frekwencji — powiedział konsul generalny w Rzymie Bartosz Skwarczyński w dniu głosowania w polskich wyborach parlamentarnych i w referendum. 

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia długich kolejek do lokali wyborczych w Palermo, Mediolanie, Bolonii czy Rzymie.

.

.

W Bolonii w szczytowym momencie w kolejce stało się ponad 2 godziny, za to od 18.00 można było głosowac-właściwie od razu

.

We wszystkich Komisjach wybory przebiegały sprawnie, a członkowie Komisji stanęli na wysokości zadania, mimo że pracowali ciągiem … nawet do 37 godzin. Trzeba wiedzieć, że Komisja nie kończy swojej pracy po zliczeniu głosów, ale … po zatwierdzeniu przez Warszawę protokołu, co w przypadku np. Bolonii nastąpiło około 16.00 a w przypadku jednej z komisji w Mediolanie około 19.00…

.

Mediolan, godzina 19.00 w poniedziałek 16.10, wreszcie do domu

.

Bardzo dynamicznie zmieniała się też lista zapisujących się na głosowania i na przykład w Bolonii samo miejsce głosowania zmieniono na kilka dni przed wyborami, aby ułatwić prawie 3000 osób oddanie głosu. Tu gościny udzieliło miasto Bolonia, a komisja bolońska mogła przygotować 9 wygodnych miejsc do oddawania głosów. I mimo, że w szczytowym momencie w kolejce trzeba było stać dobrze ponad 2 godziny to dzięki służbom porządkowym i świetnie zorganizowanej pracy komisji wszyscy mogli oddać głos bez żadnych zakłóceń. Najbardziej zyskali ci, co zdecydowali się głosować około godziny 18.00 – mogli to zrobić praktycznie bez kolejki… Najdłużej stali ci, co przyszli tuż przed obiadem, a pierwsi chętni byli pod lokalem wyborczym prawie razem z Komisją, która swoją pracę zaczęła o 5.30 aby punkt 7.00 otworzyć lokal wyborczy w pełni gotowy na przyjęcie głosujących.

.

.

Czekający w kolejce w Bolonii postulowali, aby następnym razem otworzyć okręg wyborczy we Florencji, co znacznie ułatwiłoby im możliwość głosowania, tym bardziej że właśnie w tym mieście działa bardzo aktywnie Konsulat Honorowy RP, którego Konsul Stefano Barlacchi osobiście przyjechał z grupą głosujących z Toskanii.

.

Grupa głosujących z Florencji z Konsulem Honorowym RP Stefano Barlacchi

.

Grupa toskańska z Konsulami Honorowymi Florencji i Bolonii

.

Czterech na pięciu Polaków głosujących w Italii swój głos oddało na jedną z trzech partii opozycji. Zdecydowane zwycięstwo odniosła Koalicja Obywatelska – dostała niemal połowę głosów (6940 z 15 219).

.

Bolonia

.

Bolonia

.

Bolonia

.

Komisja nr 417 po 37 godzinach pracy oczekująca na ok z PKW z Warszawy

.

Więcej informacji o wyborach na terenie Włoch:

Wybory i Referendum 2023 – Polska we Włoszech – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Link do filmiku z Bolonii

Tekst: Ewa Trzcińska

Zdjęcia z Bolonii: Aneta Malinowska, Sara Jaworska, Iwona Chełmowska i Aleksandra Seghi

Zdjęcia z Mediolanu: Igor Dąbrowski
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *