ANKONA: WSPOMNIENIA I ŚWIADECTWA O JANIE PAWLE II

Wydarzenie „Jan Paweł II, mistrz świętości” zorganizowane przez Polovers było bogate we wspomnienia, projekcje i wiersze. Odbyło się w piątek, 20 października, w teatrzyku parafii Świętego Kosmy w Ankonie. Z okazji 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, została uczczona ikoniczna i uwielbiana postać papieża Jana Pawła II, który pozostawił niezatarte piętno w historii Kościoła i całego świata. Jego przesłanie miłości, pokoju i nadziei zainspirowało miliony ludzi na całym świecie. Inicjatywę wspierał Konsulat Honorowy RP w Ankonie, Archidiecezja Ancona-Osimo, oraz Stowarzyszenie Włosko-Polskie Nowe w Marche, we współpracy z Centrum Pastoralnym Polaków w Rzymie przy kościele św. Stanisława, Fundacją Jana Pawła II oraz wsparciem Domus Stella Maris w Colle Ameno.

.

.

.

.

Wszystkich przybyłych przywitał proboszcz don Alessio Orazi, a tuż po nim uprzedni prezydent Fundacji GPII dla Młodzieży, Marcello Bedeschi. Wspomniał o swojej przyjaźni z Janem Pawłem II i o relacjach, jakie papież miał z Ankoną. „Poznałem niezwykłą osobę”, powiedział Bedeschi, „w centrum uwagi swojego pontyfikatu stawiał zawsze człowieka. Iinteresował się sytuacją na świecie i ludźmi, zwłaszcza młodzieżą, która go tak bardzo kochała. Wiele razy był w regionie Marchi i w Ankonie. Przyjaźnił się z biskupem Ankony Carlo Maccari i odwiedził to miasto z okazji tysiąclecia katedry św. Cyriaka”.

Arcybiskup Angelo Spina również przypomniał decydującą rolę polskiego papieża, jaką odegrał w upadku muru berlińskiego oraz słowa, którymi rozpoczął swój pontyfikat: „Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Wspomniał, że obok pomnika Jana Pawła II wykonanego w brązie, zainicjowanego przez kardynała Menichelli i umieszczonego przed katedrą św. Cyriaka znajduje się tablica z napisem „Plac św. Jana Pawła II”. Został on poświęcony temu wielkiemu Polakowi i świadczy o więzi tego miasta z Janem Pawłem II.

.

.

.

.

.

Ks. prałat Paweł Ptasznik z krakowskiej diecezji pracował u boku Wojtyły w Sekretariacie Stanu Watykanu i był bezpośrednim współpracownikiem Jana Pawła II. Opowiedział o dziesięciu latach spędzonych z nim, o charakterystycznych cechach papieża Polaka i o ostatnim okresie jego życia naznaczonym cierpieniem. „Żyłem obok świętego”, powiedział, „ale nie zdawałem sobie z tego sprawy. Papież był prostym człowiekiem i miał wielką miłość do Chrystusa i człowieka. Żył wiarą jako intymnym związkiem z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, obecnym pośród nas. Zawsze medytował Słowo Boże i w każdej sytuacji pytał się, co zrobiłby Jezus na jego miejscu. Celebrował Eucharystię z pragnieniem spotkania Pana. Modlił się nieustannie i wiele razy, gdy pracowaliśmy, widziałem go zamykającego oczy, w duchowym rozmowie z Panem. Każdego dnia przychodziło wiele próśb o modlitwę, a my mu je przynosiliśmy w teczce. Kiedy był w kaplicy, czytał je i modlił się. Dochodziły również wieści o otrzymanych łaskach, uzdrowieniach chorych, ponownie zjednoczonych parach małżonków, którym po wielu latach udało się mieć dziecko. Zawsze dbał o tych, którzy byli blisko niego, a wszyscy, którzy go spotkali, pamiętają jego spojrzenie. Ludzie czuli się kochani”.

Ks. prałat Paweł Ptasznik wspomniał też ten ostatni okres życia Wojtyły, naznaczony cierpieniem. „Kiedy przeszedł operację tracheotomii, nie mógł mówić i napisał na kartce: „Totus Tuus”, powierzając ponownie swoją osobę i swoją posługę Matce Bożej. Podczas swego pontyfikatu, zawsze oddawał się Maryi, aby uzyskać Jej wstawiennictwo i ochronę”.

Podczas spotkania wyświetlono również kilka zdjęć z wierszami Karola Wojtyły, była to okazja do zanurzenia się w jego niezwykłym dorobku literackim i poetyckim. Usłyszeliśmy także świadectwa trzech młodych ludzi, którzy ubiegłego lata wzięli udział w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Marco Vittorio, Stefania i Mattia opowiedzieli o wspaniałych chwilach spędzonych z tysiącami innych młodych ludzi. Podkreślili, że nie czuli się sami, bo są inni młodzi ludzie, którzy wierzą w Chrystusa jak oni.

Na zakończenie Cristina Gorajski Visconti, Konsul Honorowy Polski w Ankonie, podziękowała wszystkim obecnym i zaprosiła do udziału we mszy świętej, którą celebrował arcybiskup Angelo Spina w parafii św. Kosmy i Damiana. Arcybiskup przypomniał słowa Jana Pawła II „Nie bójcie się”, słowa które wielokrotnie powtarzają się w Biblii.

Tłumaczenie na podstawie relacji Diecezji i zdjęcia

Anna Traczewska www.polovers.it

.

.

.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *