Na Archipelagu Humboldta (Chile) utworzono pierwszy chroniony obszar morski

Chroniony obszar utworzony na Archipelagu Humboldta obejmuje około 574 000 hektarów i jest domem dla znajdujących się tam, obfitych zasobów ryb i ssaków morskich. I jest  unikalnym systemem naturalnym, który w ostatnich latach był silnie zagrożony inwestycjami przemysłowymi i w ten sposób broni się przed zagrożeniami ze strony różnych projektów przemysłowych.


Dekret o oficjalnym utworzeniu wielofunkcyjnego przybrzeżnego morskiego obszaru chronionego (AMCP-MU) w archipelagu Humboldta jest uważany za pierwszy dwuregionalny przybrzeżny morski obszar chroniony w Chile.

Chroniony obszar obejmuje rozciąga się od Punta Pájaros w regionie Atacama do Punta Poroto w regionie Coquimbo. Jest znany z obfitości zasobów rybnych, a obszary zarządzania zasobami bentosowymi wyróżniają się jako najbardziej produktywne w środkowo-północnym Chile.

 Jest to unikalny system przyrodniczy i  ważny szlak migracyjny dla dużej liczby i gatunków ptaków oraz miejsce odpoczynku i żerowania dla dużej różnorodności ssaków morskich.

Wśród wielu aktywnych projektów znajduje się ochrona różnorodności biologicznej mórz i przybrzeżnych, który służy jako ważny ośrodek możliwości zrównoważonego rozwoju dla społeczności lokalnych, rybołówstwa oraz promocję turystyki oraz rekreacji na tym obszarze.

Kilka badań naukowych przeprowadzonych na tym obszarze wykazało, że na obszarze chronionym występuje zjawisko oceanograficzne znane jako –upwelling – głębokich, zimnych i bogatych w składniki odżywcze wód, które użyźniają wody powierzchniowe i umożliwiają rozwój fitoplanktonu, mikroorganizmu uważanego za punkt wyjścia sieci pokarmowej ekosystemów morskich występujących nie tylko w Chile ale również na całym świecie.

Ponadto płetwal błękitny, pingwin Humboldta i chungungo (tzw. wydra kocia) to tylko niektóre z charakterystycznych gatunków, które zamieszkują tą strefę, której obszar chroniony rozciąga się na ponad 5700 km².

 Jest to ogromny krok naprzód w zakresie ochrony ekosystemu na tym obszarze, w ostatnich latach bardzo narażony na ryzyko różnych projektów przemysłowych, które mogły mieć silny wpływ na środowisko morskie. Zagrożenia, które teraz, czyniąc go obszarem chronionym, zostały wreszcie zażegnane.

Anna Dorota Więckowska




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *