Centrum Informacyjne Senatu informuje, żew Senacie 28 lutego 2024 r. odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Nagrody laureatom wręczył wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński, który był także przewodniczącym jury konkursu. Pierwszą nagrodę otrzymała Marzena Wróbel-Szała z Polskiego Radia Zachód za reportaż radiowy „Portrecistka emigrantów” przywracający pamięć o literatce, pisarce emigracyjnej Danucie Mostwin.
Tematem ubiegłorocznej, 18. edycji konkursu były „Polki poza Polską”. Celem konkursu było pokazanie roli, jaką odegrały i odgrywają polskie kobiety poza granicami Polski dla podtrzymywania polskości i utrzymania więzi z krajem ojczystym.
Wicemarszaek Rafał Grupiński podkreślił, że Senat jest instytucją szczególnie powołaną do tego, aby sprawować opiekę nad podtrzymywaniem więzi Rzeczpospolitej z Polonią oraz Polakami mieszkającymi poza granicami kraju.
Zwrócił uwagę, że tegoroczna edycja konkursu była poświęcona Polkom żyjącym i działającym poza granicami kraju. „Wiemy doskonale, że to kobiety są poza granicami Polski, jak zresztą wszędzie, ostoją rodziny, ale są przede wszystkim ostoją pielęgnowania tradycji, zarówno w rodzinie jak i tych tradycji narodowych, historycznych i tożsamościowych” – podkreślił wicemarszałek Grupiński.
Jednocześnie zaznaczył, że Polkom poza granicami kraju poświęca się bardzo mało miejsca. „Jedną z idei, jaką od lat propaguję osobiście jest przekształcenie podręczników historii w taki sposób, żeby rola kobiet była przywrócona we właściwych proporcjach, żeby to nie była historia męska, wojen, polityków i tym podobnych” – powiedział wicemarszałek Grupiński.
Podziękował wszystkim osobom – dziennikarzom, reporterom, publicystom, którzy utrwalają historię Polek, które – jak powiedział – w dużym stopniu przyczyniły się do tego, że myśl, tradycja i kultura polska trwa i jest pielęgnowana daleko poza granicami Polski.
Wicemarszałek Grupiński zwrócił uwagę, że oprócz tzw. starej Polonii, która jest dobrze zorganizowana, mamy też nową polską emigrację, która nie jest tak dobrze zorganizowana. I to właśnie w tej drugiej grupie trzeba szczególnie pielęgnować przywiązanie do polskiej kultury.
W tym roku na konkurs wpłynęło 49 prac – najwięcej z Polski. Były też prace z Białorusi, Czech, Litwy, Kanady, Niemiec, Szwecji, Ukrainy, Włoch, Stanów Zjednoczonych. Były wśród nich artykuły prasowe, reportaże radiowe i telewizyjne, teksty z portali internetowych, filmy. Konkurs spotyka się z zainteresowaniem dziennikarzy i jest inspiracją do podjęcia tych tematów.
Z prac, które nadeszły do Senatu wynika, że Polki poza granicami radziły i radzą sobie doskonale. Odnoszą sukcesy zawodowe i osobiste, walczą ze stereotypami. Podtrzymują więzi z krajem, chcą, by ich dzieci mówiły po polsku, przekazują dzieciom historię i tradycje kraju pochodzenia, są zainteresowane dzieleniem się swoim doświadczeniem i wiedzą z rodakami w kraju, interesują się tym, co dzieje się w ich kraju ojczystym.
.
.
I nagrodę otrzymała Marzena Wróbel-Szała za reportaż radiowy „Portrecistka emigrantów” wyemitowany 29 listopada 2023 r. na antenie Polskiego Radia Zachód.
II nagrodę otrzymał Andrzej Pisalnik za reportaż prasowy „Matczyny nakaz” opublikowany na portalu Polaków na Białorusi ZNADNIEMNA.PL 30 listopada 2023 r.
III miejsce otrzymała Dorota Jaśkiewicz-Łebek za reportaż radiowy „Nie tylko kołysanka” wyemitowany 30 listopada 2023 r. na stronie podcastowej podcasters.spotify.com oraz na Spotify i Soundcloud.
Wyróżnienia otrzymały:
Joanna Sikora za reportaż radiowy „Więcej niż dom” wyemitowany 30 listopada 2023 r na antenie Polskiego Radia Białystok.
Danuta Świątek za wywiad prasowy „Bez polskiego by uschła jak kwiat bez wody”, opublikowany 18 października 2023 r. na nowojorskim portalu DobraPolskaSzkoła.com.
Katarzyna Ziółkowska za rozmowę prasową „Miałam szczęście do ludzi” opublikowaną 14 października 2023 r. w „Kurierze” plus Polish Weekly Magazin.
Ewa Trzcińska za rozmowę prasową „Polki w Italii nie zawsze słonecznej” opublikowaną 30 listopada 2023 r na portalu Polacy we Włoszech.