Niezwykły a zarazem intrygujący spektakl przyrody. „Czerwone  niebo” kryje w sobie również problem środowiskowy.

Ostatnio w Europie można było zobaczyć niebo w kolorze czerwonym, zjawisko naprawdę zaskakujące które niestety kryje w sobie problem środowiskowy.  Obecność w atmosferze cząstek, takich jak pyły, smog, dym, dwutlenek azotu czy inne związki chemiczne mają wpływ na kolor nieba podczas wschodu i zachodu słońca.

.

Foto Pixabay

.

Te cząsteczki mogą rozpraszać i selektywnie pochłaniać światło słoneczne, podczas gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, promienie słoneczne aby dotrzeć do Ziemi, muszą przejść przez grubą warstwę atmosfery. Właśnie podczas tego procesu cząsteczki zanieczyszczające powietrze mogą zwiększyć dyfuzję światła słonecznego powodując efekt rozpraszania i zaginania światła niebieskiego i zielonego tak mocno, że pozostawiają dominację długich fal o długości czerwonej i pomarańczowej, przyczyniając się tym do zabarwienia nieba i tworząc w ten sposób wizualny efekt czerwonego nieba.

Wschody i zachody słońca ze względu na intensywne kolory nieba, są naturalnie sugestywnymi momentami a zanieczyszczenie powietrza może uwypuklić a nawet wzmocnić ten proces, ożywiając niezwykle scenariusze przyrody, ale również eksponować problem środowiskowy.

.

Foto Pixabay

.

Naukowcy sądzą, że obecność chmur falowych lub soczewkowych które są spowodowane prądami z północy, są czynnikiem wzmacniającym czerwień w atmosferze i wyraźnie zarysowane kontury tych chmur odbiją dobrze światło zachodzącego Słońca  (szczególnie czerwone). Jasno czerwone niebo z chmurami przypominającymi delikatne pociągnięcia pędzla malarskiego robiło niesamowite wrażenie i na pewno nie będzie odosobnionym   fenomenem.


Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *