Po jubileuszowej edycji 2023, która świętowała 60-lecie BOLOGNA CHILDREN’S BOOK FAIR – bolońskich targów książki dla dzieci hale BolognaFiere ponownie gościły w dniach od 8 do 11 kwietnia ponad 1500 wystawców ze 100 krajów i regionów świata (w tym roku po raz pierwszy wystawiały się Angola, Białoruś, Benin, Boliwia, Kamerun, Kolumbia, Luksemburg, Mauritius, Monako, Mołdawia, Paragwaj, Filipiny, Republika Togijska i Uganda).
.
.
Polskę reprezentowało blisko 50 wydawnictw, w tym prawie 40 skupionych na stoisku organizowanym przez Instytut Książki z Krakowa, który przyzwyczaił już nas w poprzednich latach do pięknie wykończonego, przestronnego standu. Wydawnictwa miały zapewnione wygodne miejsce do odbywania międzynarodowych spotkań ( których było naprawdę wiele), wsparcie organizacyjne i komfort w postaci wygodnego zaplecza. Ze strony Instytutu nad całością w sposób perfekcyjny czuwała Karolina Makieła i jej zespół ( Agnieszka, Gabriela) wspierany przez Karolinę Quarta, reprezentującą Polską Izbę Biznesową we Włoszech.
.
.
Dużym zainteresowaniem cieszył się Program Translatorski ©POLAND, przedstawiany na bolońskich targach przez Beatę Górską. Ma on na celu promocję polskiej literatury na świecie, a adresowany jest do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanych wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki. Programem objęte są tak literatura piękna (proza, poezja i dramat) jak i utwory szeroko rozumianej humanistyki dawnej i współczesnej (ze szczególnym uwzględnieniem książek poświęconych kulturze i literaturze Polski) oraz literatura faktu (reportaż literacki, biografie, wspomnienia, eseistyka), ale i utwory historyczne (eseistyczne i popularyzatorskie, z wyłączeniem utworów o charakterze typowo specjalistyczno-naukowym), czy literatura dla dzieci i młodzieży, a nawet komiks. Wsparcie finansowe Instytutu Książki m.in. na sfinansowanie części kosztów publikacji dzieła z pewnością przyczyni się do większego upowszechnienia polskiej literatury na świecie, czego dowodem było duże zainteresowanie rozmowami w Bolonii.
.
.
Bolońskie targi to też święto autorów i ilustratorów, którzy stoją w kolejce na długo przed otwarciem targów, aby na specjalnie przygotowanych ściankach zawiesić swoje prace i wizytówkami. Wśród najbardziej wyczekiwanych autorów i ilustratorów w Bolonii byli : Ximo Abadia, Emma Adbåge, Beatrice Alemagna, Mac Barnett, Anne Brouillard, Nadine Brun-Cosme, Davide Calì, Nat Cardozo, Kitty Crowther, Max de Radiguès czy Julia Donaldson. Polska też była świetnie reprezentowana, w wielu kategoriach konkursowych od lat zdobywamy nagrody.
Międzynarodowe Targi Książki dla dzieci w Bolonii to również liczne konferencje i panele. W jednym z nich, towarzyszącemu wystawie „Peace Should be Learned in Childhood” wzięła w nim udział reprezentantka Polski – Justyna Stefańczyk z wydawnictwa Dzika Małpa. Obok naszej przedstawicielki wzięli w nim udział artyści, ilustratorzy i autorzy książek dziecięcych tacy jak : Ali Boozar; Viive Noor, Luisa Rivera, Nadia Romero Marchesini, Sanna Pelliccioni, Leila (Roya) Maktabi Fard, Marit Törnqvist oraz Kertu Sillaste. Wystawa została zorganizowana przez Irańskie Stowarzyszenie Ilustratorów oraz Irańską sekcję IBBY. Wystawa pod tą samą nazwą odbywa się każdego roku w Teheranie – zawsze 21 września, czyli w Międzynarodowym Dniu Pokoju. Jej tytuł można przetłumaczyć na język polski jako „Pokoju należy uczyć się w dzieciństwie”.
W panelu „PISA in Bologna. How to fight low reading skills”, organizowanym przez organizację EURead, której członkiem jest Instytut Książki udział wzięła Anna Zdrojewska-Żywiecka z wydawnictwa Mamania.
.
.
Oprócz niej wypowiadały się Elaina Ryan z Children’s Books Ireland i Lovisa Fhagher Logothetis z Bonnier Family Foundation. Dyskusję poprowadził Daan Beeke (Stichting Lezen / EURead), a rozmawiano o tym, czy promocja czytelnictwa może pomóc w walce z pogarszającymi się umiejętnościami czytelniczymi pośród dzieci i młodzieży, oraz o roli, jaką w walce z tym problemem mogą odegrać wydawcy. Według badania PISA (Programme for International Student Assessment) mamy do czynienia z kryzysem czytelniczym. Uczestnicy panelu zastanawiali się, jak można mu zaradzić. Badanie PISA organizuje międzynarodowe konsorcjum nadzorowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz przedstawicieli krajów członkowskich. To największe badanie umiejętności uczniów na świecie, realizowane co trzy lata we wszystkich krajach członkowskich OECD, a także w kilkudziesięciu innych państwach. We wszystkich trzech obszarach objętych badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków były powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z UE. Jednocześnie były one jednak niższe niż w poprzedniej edycji badania.
Kolejny polski akcent to wystawa finalistów XI edycji konkursu Silent Book Contest. Wśród nominowanych już po raz trzeci znalazła się polska ilustratorka Aleksandra Artymowska z najnowszą, niepublikowaną jeszcze książką „The Yarn”. Silent Book Contest – Premio Gianni De Conno nagradza publikacje dla dzieci, w których nie ma słów. Aleksandra Artymowska wzięła udział w konkursie po raz trzeci i po raz trzeci jej książka znalazła się w finale, w którym znalazło się szesnaście projektów, a laureata bądź laureatkę poznamy w maju podczas Międzynarodowych Targów Książki w Turynie.
Wśród tematów, na których skupiają się targi, ważną rolę odgrywa zrównoważony rozwój, kluczowa kwestia w dzisiejszym globalnym przemyśle wydawniczym, którego książki są nośnikami kształtującymi światopogląd obywateli jutra.
.
.
Jak co roku, energia, kreatywność, pomysły i treści, które gromadzą się na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii, wychodzą poza same targi i wkraczają do obiektów kulturalnych, bibliotek, szkół i budynków w Bolonii. Jest to prawdziwe święto książki dziecięcej, z jej unikatowymi ilustracjami. BOOM! – Growing in Books, to tytuł programu inicjatyw w mieście (od 4 kwietnia do 9 czerwca), promowanego przez Bolonię i targi BolognaFiere, a wspieranego przez setki bibliotek i innych obiektów. Targi już się zakończyły, ale imprezy nadal trwają, w tym pierwsza we Włoszech wystawa wspaniałej belgijskiej ilustratorki i autorki Anne Brouillard, a także ponad 40 wydarzeń wystawienniczych, 74 warsztaty z ponad 100 zaangażowanych artystów.
Kolejne spotkanie przedstawicieli świata książki dziecięcej za rok.
.
.
Ewa Trzcińska
Zdjęcia Bologna Fiere i Ewa Trzcińska