Maj miesiącem Matki Bożej. W Ogrodach Watykańskich została zorganizowana Maryjna, trasa podczas której można odkryć Jej wizerunki.

Po raz pierwszy oficjalnie nabożeństwo majowe odprawiono w Polsce w kościele Świętego Krzyża w Warszawie w 1852 roku, a po 30 latach, trafiło ono do wszystkich parafii dużych i małych i stało się bardzo popularne w całej Polsce. 

3 maja, obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a maj to miesiąc szczególnej czci Matki Bożej. W kościołach i kaplicach odbywają się nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej i odmawiana lub recytowana jest Litania Loretańska. Maj jest również miesiącem pielgrzymek do sanktuariów maryjnych i właśnie o tej porze roku, mocniej niż zwykle, odczuwana jest potrzeba szczególnej modlitwy do Dziewicy.

Paież Jan Paweł II podkreślał wagę i potrzebę zwracania się do Maryi w chwilach trudności i potrzeby. I w 1979 r. 3 i 4 czerwca papież dokonał aktu zawierzenia Pani Jasnogórskiej: ” …Zawierzam Ci, o Matko Kościoła, wszystkie sprawy tego Kościoła, całą jego misję i całą jego służbę w perspektywie kończącego się drugiego tysiąclecia dziejów chrześcijaństwa na Ziemi”.

.

Foto Pixabay

.

Największym i szczytowym arcydziełem rzeźby poświęcony Maryi jest wykonany przez Wita Stwosza ołtarz z lat 1477- 1489,  zatytułowany,” Zaśnięcie Matki Bożej” który znajduje się w Krakowie na głównym ołtarzu kościoła Mariackiego a najstarszy poetycki polski tekst zachowany wraz z melodią to „Bogurodzica” który wychwala Najświętszą Maryję Pannę czyniąc Ją adresatem pierwszej strofy, ten najstarszy polski utwór religijny powstały na przełomie XIII i XIV wieku.

Miesiąc maj w kościele jest okresem szczególnej czci Matki Bożej. W Polsce żywa jest tradycja gromadzenia się wieczorami na nabożeństwach majowych w kościołach, kapliczkach i przy przydrożnych figurach Maryjnych. Natomiast w Watykanie przez cały maj, Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom, wierzącym i turystom, duchową, kulturalną i naturalistyczną podróż, podczas której mogą odkryć wizerunki Matki Bożej. Spacer po Ogrodach Watykańskich połączony jest z modlitwą do Maryi o pokój na świecie. Można wziąć w nim udział w środę po audiencji generalnej Ojca Świętego oraz w każdą sobotę rano. Na trasie tej specjalnej wizyty znajduje się 10 najważniejszych wizerunków maryjnych a w Ogrodach Watykańskich jest ich w sumie 27 i z tego powodu możemy powiedzieć, że są to ogrody maryjne a pielgrzymi podczas wizyty – spaceru, mogą odmówić modlitwę przed figurą Matki Bożej Fatimskiej. Obecne wizerunki Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich to świadectwo pobożność maryjnej pochodzące od różnych narodów.

.

Foto Pixabay

.

Wiele egzotycznych roślin o dużej obfitości odmian, starożytnych zabytków, fontan, wizerunków świętych i Maryi, łączące piękno natury, botanicznych i artystycznych skarbów Ogrodów Papieskich, tworzą niespotykaną w swoim rodzaju, oazę spokoju i harmonii o duchowym wymiarze, co sprawiło, że zostało to dostrzeżone przez wielu papieży, którzy znaleźli tu miejsce na modlitwę i kontemplację. Jan Paweł II czy Benedykt XVI, codziennie przychodzili tutaj na długie spacery, aby się pomodlić i odpocząć w cichości.

To miejsce uprzednio zarezerwowane wyłącznie dla Papieży, obecnie zostanie udostępnione dla zwiedzających. Natomiast od 3 maja, rozpoczą się cykl „Musica ai Musei”, w ramach którego zorganizowano jedenaście koncertów,  zaplanowanych do 25 października 2024 r.

Spróbujmy w miesiącu maryjnym przybliżyć się do Maryi, poprzez modlitwę różańcową, znajdźmy czas aby pomyśleć o relacjach jakie łącza nas z naszymi matkami i ich pielęgnowaniu oraz pomyśleć o nich w czasie modlitwy do Najświętszej Matki Bożej.

Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *