Warszawa: Prapremiera spektaklu „Szermierz królowej Bony”

Prapremiera spektaklu „Szermierz królowej Bony” odbędzie się 23 maja o godz. 14.00 w Pałacu Staszica (sala na III piętrze) w Warszawie, Nowy Świat 72 w siedzibie Teatru Maskarada.

.

.

Spektakl, który wystawi zespół Teatru Maskarada, powstał na podstawie… komiksu pod tytułem „Szermierz królowej Bony”. Komiks, którego wydawcą jest Muzeum Zbrojownia w Liwie – w dawnym zamku królowej Bony – stworzyły dziennikarka Beata Kubiszyn-Puka (scenariusz) i artystka malarka Paulina Kopestyńska (grafika wykonana techniką akwareli), przy współpracy muzealnika z Liwa, Artura Rogalskiego.

.

.

Inicjatorką wydania komiksu jest dyrektor muzeum, Eliza Czapska. Inicjatorami wystawienia spektaklu są Towarzystwo Rapperswilskie i Towarzystwo Polsko-Szwajcarskie, na czele z Hanną Krajewską i Izabelą Gass z Archiwum PAN – autorkami m.in. wystaw i wydawnictw m.in. o królowej Bonie. Adaptacja scenariusza komiksu: Małgorzata Domańska z Teatru Maskarda.

.

.

Komiks i spektakl przedstawia w błyskotliwy i pouczający sposób historię bohatera, Jana Niwiskiego z Liwa, syna sędziego grodzkiego (postać autentyczna), który udaje się na studia do Padwy we Włoszech. Przeżywa wiele przygód, zapoznaje się ze zdobyczami doby Renesansu, pobiera lekcje szermierki u szermierza Camilla Agrippy (postać autentyczna), dostaje się na dwór przyszłej królowej Polski i z nią powraca jako jej zaufany sługa… Historia napisana jest z temperamentem i roi się od dworskich gier i zwrotów akcji.

Spektakl przeznaczony jest dla starszej widowni dziecięcej. Na prapremierę obowiązują zaproszenia.

Informacje uzupełniające:

Komiks o przygodach Jana Niwiskiego z Liwa, syna sędziego, ulubieńca rodu Sforzów „Szermierz królowej Bony” powstał na zamówienie Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Zadaniem dla autorek było napisanie scenariusza i narysowanie komiksu na podstawie wytycznych przykazanych przez  Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie

Muzeum zdecydowało się przedstawić fragment historii zamku w nowoczesnej i popularnej formie komiksu aby: opowiedzieć o historii i unikatowości tego miejsca, zwrócić uwagę na tzw. męską przygodę, którą można tu odnaleźć, a więc właśnie rycerskość, umiejętność fechtunku, pochwałę wiedzy inżynierskiej (budowa wieży, przebudowa zamku w czasach Bony), zachwyt nad historią i okolicą, zachęta do odwiedzenia muzeum np. młodzi zechcą zobaczyć walkę, nauczyć się fechtunku, wziąć udział w wydarzeniu na Zamku, przywołanie legendy zamkowej o Kasztelanowej i jej duchu… Realizacja komiksu umożliwiła ukazanie pełnowymiarowej postaci bohatera, z Liwa rodem, który udaje się w świat, poznaje Bonę Sforza, jak też mistrza fechtunku, spotyka miłość swego życia, wraca do Liwa na dwór królowej. Autorki ukazały także rolę polskiego zamku w historii ziemi mazowieckiej oraz Polski. Scenariusz stworzony metodą storytelling pozwolił na pokazanie przemiany młodego szlachcica z Liwa w dojrzałego dworzanina królowej Bony – obowiązkowego, bystrego i zaradnego, samodzielnego, odważnego, który  ma szczęście do spotykania właściwych ludzi, kocha i jej kochany, zdobywa nagrodę za wierną służbę. I znika tajemniczo…
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *