Wybory europejskie 2024. We Włoszech głosuje się w sobotę 8 i w niedzielę 9 czerwca.

Rok 2024 to rok wyborów europejskich, w którym do urn wezwano 400 milionów obywateli Europy (w tym wielu młodych ludzi głosujących po raz pierwszy), aby wybrali 720 europosłów.

Dzięki działalności Centrum Informacji Europe Direct (CED) które pomagają przybliżając Europę ludziom, promując zaangażowanie obywateli w debatę na temat przyszłości UE. Mając kluczowe znaczenie dla rozpowszechniania, edukacji, zachęcania do udziału w demokratycznej wyborczej działalności, która odnowi Parlament Europejski na najbliższe 5 lat. 

Dlatego w wielu miastach Włoch za pośrednictwem CED organizowane są różne działania informacyjne i uświadamiające, aby zachęcić do udziału w wyborach europejskich. Wszystkie partie i siły polityczne ogłosiły oficjalne listy wyborcze i wiele z nich robi wszystko, co w ich mocy, aby uzyskać jak najwięcej głosów w czerwcu. W wyborach do europarlamentu wystartuje również Premier Włoch Giorgia Meloni, pierwsza kobieta na czele rządu w historii Włoch, która chcąc zwiększyć poparcie dla swojej partii – Fratelli d’Italia (Bracia Włoch) będzie kandydować w czerwcowych wyborach europejskich. Nie będzie prowadzić kampanii wyborczej w sprawie swojej kandydatury, jeśli zostanie wybrana nie obejmie mandatu.

Giorgia Meloni stwierdziła „Możemy zanieść do Unii Europejskiej włoski model, i byłaby to rewolucja, w której Partia Konserwatystów i Reformatorów odgrywa strategiczną i fundamentalną rolę”.

 ” Będziemy bronić również w Unii Europejskiej naszych wspaniałości, naszych granic, naszej tożsamości. Także tym razem powiedzą nam, że jesteśmy szaleni, i że to wyzwanie jest niemożliwe. Tyle razy uznano już nas za przegranych, mówili, że przestaniemy istnieć. Niech sobie mówią – oświadczyła Meloni i dodała: – Czas podnieść poprzeczkę, zmienimy także Unię. Nie mogę zgodzić się z lewicą, ani we Włoszech, ani w Europie, ani nigdzie indziej, jesteśmy dwoma alternatywnymi modelami. Uważam, że zgodną większość należy zbudować także w Europie. Kiedy próbuje się wszystko połączyć i przeciwstawić się wszystkiemu, nic nie możesz zrobić, bo nie masz wizji. Jeśli “musisz pracować nad kompromisami, pracujesz źle” powiedziała Meloni. 

Najbliższe wybory europejskie mogą być dla premier Włoch kolejnym sukcesem politycznym. Według sondażu Euronews-Ipsos, Fratelli d’Italia prowadzą obecnie pod względem preferencji wyborczych z 27 procentami znacznie przewyższając wszystkich swoich rywali. Główni przeciwnicy Braci Włoskich, Partia Demokratyczna i Ruch Pięciu Gwiazd tracą do lidera sondaży odpowiednio osiem i dziesięć punktów.

Według ostatnich sondaży Ipsos:

– Fratelli d’Italia – 27 %- 

PD – 22,5 %

– Forza Italia (z Noi Moderati) –                                              – 9,2%

– Movimento 5 Stelle –    15,4 %

– Alleanza Verdi Sinistra – 4,6%

– Stati Uniti d’Europa.      – 4,1%

– Azione.                            – 3,6%

Trzeba zaznaczyć, że Premier Meloni jest liderem we wszystkich pięciu okręgach wyborczych: Włochy Północno-Zachodnie, Włochy Północno-Wschodnie, Włochy Środkowe, Południowe i Wyspy na które podzielono Włochy w ramach głosowania. W Parlamencie Europejskim Giorgia Meloni aspiruje do koalicji kierowanej przez prawicę. Niemniej jednak partia Fratelli d’Italia, bardzo prawdopodobnie może dołączyć do szerszej koalicji, która z kolei obejmie „bardziej tradycyjne” ugrupowania parlamentarne. Niezależnie od wyraźnego wzrostu ugrupowań prawicowych na poziomie europejskim – ECR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, z FdI na czele) i Id (Tożsamość i Demokracja), możliwe jest powstanie koalicji, w skład której wejdą: Europejska Partia Ludowa, Grupa Socjalistów i Demokratów.

Jednym z filarów manifestu wyborczego Fratelli d’Italia jest kontrowersyjna kwestia migracji. To ogromny problem we Włoszech. Szefowa włoskiego rządu ponawia apele o położenie kresu nielegalnej imigracji i zintensyfikowanie repatriacji oraz porusza problemy polityki opieki społecznej, aby w wielkim stopniu pobudzić spadek liczby urodzeń we Włoszech. 

„Włochy mogą zmienić Europę. I powiem więcej: już to zaczęły. Zrobiliśmy to na przykład w sprawie migracji. Jeśli dzisiaj w Unii Europejskiej nie mówimy już o niekontrolowanej migracji, to właśnie dzięki temu co nowy rząd włoski zrobił przez ostatnie półtora roku ” – oświadczyła Giorgia Meloni.

Kolejnym kluczowym punktem jest kwestia radykalnej reformy Zielonego Ładu, określanego jako szaleństwo niezrównoważone ekonomicznie zarówno dla rolników jak i konsumentów.

Anna Dorota Więckowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *